-------------------------------------
Izmjene kao u prijateljskoj utakmici

Osim upečatljivog nastupa Bugara dodatni pečat utakmici dale su i hrvatske izmjene. Naš je izbornik pokušavajući otupjeti silne napade Bugara posegnuo za izmjenama koju su našu lošu igru učinili još lošijom. Dakako da se ne smije sumnjati u dobre Kranjčarove namjere, no činjenica jest kako niti jedna izmjena nije učinila niti najmanji pomak u nastupu naših

ZAGREB – Hrvatska nogometna reprezentacija nije uspjela doseći treću uzastopnu pobjedu u kvalifikacijama za SP u Njemačkoj 2006. godine. Odigravši 2-2 (2-0) protiv Bugarske u Zagrebu Kranjčarova momčad nije uspjela u punoj mjeri kapitalizirati trijumf u gostima protiv Švedske. Naša je reprezentacija pokazala kako je još uvijek sklona oscilacijama unatoč drugačijoj, napadačkoj, viziji igre koju zagovara trener Kranjčar. Ruku na srce, Bugari su pokazali u ovom zagrebačkom susretu kako su bolja i spremnija momčad od Hrvatske. Koliko god to nama bilo teško priznati.

Tudor zbog Juventusa odbio igrati za Hrvatsku?

Osim upečatljivog nastupa Bugara, napose u drugom dijelu, dodatni pečat utakmici dale su i hrvatske izmjene. Naš je izbornik pokušavajući otupjeti silne napade Bugara posegnuo za izmjenama koju su našu lošu igru učinile još lošijom. Dakako da se ne smije sumnjati u dobre Kranjčarove namjere, no činjenica jest kako niti jedna izmjena nije učinila niti najmanji pomak u nastupu naših.

Bugari su doslovce krenuli na sve ili ništa u nastavku. Posljednju liniiju obrane primakli su gotovo do centra igrališta. U igri »na jedan gol« Hrvati se nisu mogli sastaviti s loptom. Nemoć je bila prevelika i Kranjčar je, logično, pristupio izmjenama.

• Izmjena prva: Jerko Leko umjesto Klasnića u 55. minuti. Nije donijela poboljšanje u igri. Leko je trebao pojačati vezni red, dočim je Niko Kranjčar pomaknut prema naprijed. Možda je ideja bila dobra, no Leko je opet u reprezentativnom dresu bio nedorečen. Ni traga onome Leki iz Kijeva. Bugari su i dalje stezali obruč.

• Izmjena druga: Balaban umjesto Kranjčara u 68. minuti: Tjelesna sprema Kranjčara nije mu otvarala mogućnosti za brze bjegove od zadnje bugarske linije i njegovo igranje u tom dijelu utakmicu bilo je beskorisno. Iako je blistao u prvom dijelu, u nastavku ga nije bilo nigdje, napose kada je ostao u napadu s Pršom. Bugarska omča već je bila pritegnuta oko našeg vrata.

• Izmjena treća: Banović umjesto Roberta Kovača u 77. minuti: Nelogičnost ove izmjene je zapanjujuća. Istina, Robert Kovač se požalio tijekom igre izborniku. Osjećao je grčeve i morao je izaći. U situaciji kada suparnik nasrće svim snagama i kada obrana mora ponijeti glavni teret uvođenje Banovića koji je praktički vezni igrač doima se promašajem. Banović se uopće nije snašao, a u istoj minuti na prostoru kojeg je pokrivao Robert Kovač Hrvati su primili pogodak. Neometan Martin Petrov dobio je loptu od neometanog Stiliana Petrova koji se sam sjurio prema Butini.

– Ovo je najnelogičnija izmjena u povijesti hrvatske reprezentacije, uzviknuo je netko u novinarskoj loži. Dodavši kako mu sve izmjene nalikuju izmjenama u prijateljskim utakmicama.

• Zaključak: Izbornik Kranjčar ne srami se priznati svoje pogreške. Dapače, sam ističe kako je u najboljim namjerama pogriješio u izmjenama. Upravo stoga, najzanimljivije pitanje na prigodnoj konferenciji za novinare ticalo se njegovog izbora igrača na klupi. Gdje je bio samo jedan stoper (Mato Neretljak), dočim je Igor Sablić naknadno pozvan zbog ozljede Tudora bio na tribinama. Činjenica jest da bi se uvođenjem stopera po vokaciji na mjesto Roberta Kovača bolje pokrila rupa u obrani nego ulaskom Banovića. Zapravo, pitamo se otkuda je Kranjčar izvukao Banovića u takvoj situaciji.

Čini nam se da je Kranjčar kockajući možda prosuo ono što je kockajući dobio u prve dvije utakmice. Njegova vizija igre nikako nije obrambena, on je i protiv Bugarske želio da njegova momčad igra napadački nogomet te je želio s ultimativnim jačanjem veznog reda otupjeti bugarski pritisak i pomaknuti igru prema naprijed. Iako nakaradnom kombinacijom s čak tri zadnja vezna igrača: Banovićem, Nikom Kovačom i Vranješom.