-------------------------------------
Malta 1-1 Hrvatska: Prokockali gol prednosti

U skupini 8 kvalifikacija za SP 2006. Hrvatska nije uspjela zadržati gol prednosti na gostovanju kod Malte i na kraju se morala zadovoljiti sa samo bodom u 1:1 remiju.

Hrvatska nogometna reprezentacija kiksala je u kvalifikacijskoj utakmici Skupine 8 za plasman na Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj sljedeće godine. U gostima je vodeća momčad na ljestvici odigrala s Maltom 1:1. Kockasti su poveli pogotkom Nike Kranjčara u 19. minuti, a zasluženi bod domaćinu svojim prvim reprezentativnim pogotkom donio je Wellman u 74. minuti utakmice.

Silom prilika izbornik Zlatko Kranjčar morao je mijenjati prvu momčad. Umjesto požutjelih Roberta Kovača i Igora Tudora zaigrali su Mario Tokić i Anthony Šerić, koji je zamijenio Marka Babića na lijevom boku, a ovaj se približio na poziciju lijevog veznog.

VAŠE MIŠLJENJE:
"Sramota me je što su ovi 'igrači' branili boje moje voljene domovine i osramotili sve nas."
U '79

Domaća momčad, suprotno očekivanjima, otvorila je utakmicu bez puno respekta prema favoriziranim gostima. Maltežani nisu dopustili Hrvatskoj da nametne svoj ritam, pa je igra naše momčadi do 15. minute bila blijeda.

Samo je Darijo Srna pokušavao proći po desnoj strani. Prvu prigodu imao je Boško Balaban, u 12. minuti. Našao se sam na rubu šesnaesterca, ali previše je komplicirao i ostao bez lopte.

Pogodak iz prve akcije

Prva prava akcija kockastih rezultirala je pogotkom u 19. minuti. Napad je povukao Dado Pršo, pronašao je Šerića koji prebacuje na desnu stranu do Srne. Ovaj puca prema golu, ali lopta se odbila prema Niki Kranjčaru, koji ju smješta u Haberovu mrežu.

Propuštene prigode naših

Ubrzo nakon toga zaprijetio je Pršo, koji glavom puca pored gola. Naši su nogometaši u ovim trenucima igrali bolje i domaćini su teško pratili ritam. Međutim, obrana je bila propusna, s netočnim dodavanjima, pa je u 42. minuti udarac okušao Anonam.

Najizgledniju prigodu u prvome dijelu propustio je Balaban u posljednjim trenucima. Vrataru Haberu ispala je lopta, koju napadač Bruggea loše dodaje Prši, i Maltežani našima oduzimaju loptu.

Problemi i u nastavku

U nastavku se igralo isprekidano, a Hrvatska je nastavila s promašajima. U 61. minuti Balaban nije iskoristio krasnu akciju Šerića i Babića. Zatim je blokiran i Pršin pokušaj.

U 67. minuti još jedan Balabanov izlet - sam se probio po desnoj strani, ali umjesto udarca na gol uputio je visoku neupotrebljivu loptu na drugi kraj terena. Stoga ne čudi njegova zamjena s Ivanom Bošnjakom, koji je osvježio našu igru. Kombinaciju sa Srnom crveni su grubo zaustavili, a trojica domaćih igrača spriječila su i pokušaj Dinamovog ponajboljeg igrača.

Izjednačenje Malte!

Naizgled bezazlen slobodni udarac, barem sudeći prema živom zidu s jednim igračem, Malta je pretvorila u pogodak! U 74. minuti stoper Wellman s 25 metara s desne strane pucao je izravno na naš gol, a Pletikosa se loše snašao i Maltežani izjednačuju! Bio je to prvi Maltin pogodak kod kuće u ovom kvalifikiacijskom ciklusu, te prvi pogodak malteškog stopera za reprezentaciju.

Presretni domaćini pod svaku cijenu su odlučili očuvati vrijedne bodove, pa su kupovali vrijeme. Izbornik Kranjčar u 80. minuti umjesto Šimića uveo je Ivana Klasnića, ali umjesto naših napada gledali smo opasnost na našoj polovici (Ciantar).

Babić je u 90. minuti iz dobre pozicije sa šest metara slabo pucao ravno u vratara. U posljednjim trenucima Tokić je nepotrebno zaradio drugi žuti karton i isključenje, a pred sam sučev zvižduk Klasnić nakon udarca iz kuta promašuje posljednju prigodu na utakmici.

Neredi hrvatskih navijača

Katastrofalan dojam hrvatske reprezentacija upotpunio je i dio hrvatskih navijača, koji je izazvao velike nerede na zapadnoj tribini stadiona Ta'Qali. Tučnjava između hrvatskih navijača i domaće policije trajao je petnaestak minuta i bilo je ozlijeđenih s obje strane.

Sa dva izgubljena boda protiv posljednje momčadi na ljestvici Hrvatska je propustila prigodu da si olakša život i bukira ljetovanje u Njemačkoj sljedeće godine. Već po tradiciji, morat ćemo strepiti u predstojećim utakmicama s jačim protivnicima (Švedska 8. listopada i Mađarska 12. listopada).

MALTA - HRVATSKA 1:1
La Valletta, stadion Ta'Qali, gledatelja 5.000, sudac Athanassios Briakos (Grčka)

STRIJELCI: 0:1 Kranjčar (19), 1:1 Wellman (74)

MALTA: Haber, Pulicino, Said, Scicluna (od 46. Sammut), Vellman, Mattocks (od 73. Ciantar), Agius, Woods, Anonam, Briffa, Cohen. Izbornik: Heese

HRVATSKA: Pletikosa, Šimić (0d 80. Klasnić), Tokić, Šimunić, Srna, N.Kovač, Babić, Šerić (od 68. J.Leko), N.Kranjčar, Balaban (od 68. Bošnjak), Pršo. Izbornik: Z.Kranjčar

ŽUTI KARTONI: Tokić, Babić, Šerić za Hrvatsku, te Mattocks, Sammut za Maltu

CRVENI KARTON: Tokić (drugi žuti, 90).