-------------------------------------
SP 2006: Portugal na korak do SP, Turska iskoristila opuštenost Ukrajine

Remijem u susretu s Rusijom i uz malu pomoć Latvije, koja je uzela bod Slovačkoj, Portugal je došao na korak do osvajanja prvog mjesta u skupini 3.

Skupina 1:

Nizozemska je pobjedom nad Andorom 4:0 na najboljem putu da osigura izravan plasman u Njemačku kao prvoplasirana reprezentacije skupine. Dva pogotka Ruuda Van Nistelrooya te jedan Rafaela Van Der Vaarta i autogol Lime bili su dovoljni za uvjerljivu pobjedu. Nizozemce nije omela niti činjenica da su od 38. minute igrali s igračem manje zbog isključenja Cocua.

• Mađarska 0-1 Švedska: Zlatan za vrh
• Bugarska 3-2 Island: Preokrenuli 0:2
• Malta 1-1 Hrvatska: Prokockali gol prednosti

Česi su još uvijek u najboljoj poziciji da završe kao drugoplasirani a u ovom kolu svladali su Armeniju sa 4:1. Punih 45 minuta Armenci su odolijevali napadima Češke, a u drugoj minuti drugog dijela Marek Heinz pogađa mrežu Berezovskog i olakšava posao Česima. Nakon toga pogađaju dvaput Polak i Baroš za uvjerljivu pobjedu. Počasni pogodak za goste postigao je Hakobian u 86. minuti.

Finska je s 5:1 porazila Makedoniju. Već nakon 42 minute bilo je 3:0, a dva pogotka postigao je Forsell dok je jedan postigao Tihinen. U drugom dijelu Makedonija preko Maznova smanjuje na 3:1, a konačnih 5:1 postavljaju Eremenko i Forsell.

Skupina 2:

Siguran putnik na Svjetsko prvenstvo je
Ukrajina. Unatoč današnjem porazu u Kijevu od Turaka 1:0, Ukrajinci su još u prošlom kolu osigurali prvo mjesto i izravan plasman u Njemačku. Bez Andreja Ševčenka nije išlo protiv Turaka. Gosti pobjednički pogodak postižu u 55. minuti preko Tumera Metina. Ovom pobjedom Turska još uvijek ima šanse da se plasira na SP kao drugoplasirana. Za to će joj trebati pobjeda u Albaniji uz poraz Grka kod Danske.

Teoretske šanse za drugu poziciju zadržali su i
Danci pobjedom nad Gruzijom od 6:1. Oni pak moraju svladati Grčku i Kazahstan i nadati se kako Turska neće upisati pobjedu u Albaniji. Protiv Gruzije nije bilo problema, a pogotke su postigli Soren Larsen dva te Jensen, Poulsen, Agger i Tomasson. Jedini pogodak za Gruziju postigao je Demetradze. Gruzijci su od 18. minute igrali bez isključenog Hizanišvilija.

Grčki reprezentativci ubilježili su očekivanu gostujuću pobjedu u skupini 2 europskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2006. u Njemačkoj. No, aktualni europski prvaci nisu imali lak posao. Domaći Kazahstan, koji je i dalje bez boda, pao je s 2:1, uz grčki preokret u posljednjih 15 minuta.

Kazahstanci su poveli pogotkom Žumaskaljeva (53.), a za tri boda izabranika Otta Rehhagela pobrinuli su se Giannakopoulos (78.) i Liberopoulos, koji je zabio u sudačkoj nadoknadi na kraju utakmice. Domaći su u završnici zaslužili i dva isključenja, Karpovič u 87. minuti i Radionov u sudačkoj nadoknadi, nakon odlučujućeg grčkog pogotka.

Grci su se s nova tri boda probili na drugo mjesto skupine 2, iza Ukrajine koja je već osigurala prvo mjesto i put u Njemačku. Rehhagelova momčad sada ima bod prednosti i jednak broj utakmica kao i trećeplasirana Turska, koja večeras gostuje u Ukrajini.

Skupina 3:

Portugal je u Rusiju doputovao po pobjedu koja bi ga uz povoljan razvoj ostalih rezultata već sada lansirala u Njemačku. Do pobjede Portugalci ipak nisu došli, remizirali su 0:0, ali unatoč tome prednost nad prvim pratiteljima i dalje je pet bodova, dvije utakmice prije kraja. Obzirom da ih očekuju susreti s Latvijom i Lihtenštajnom na njihovom terenu, Portugalce možemo svrstati među sigurne putnike na SP.

Rusi i Slovaci ostaju u ravnopravnoj borbi za drugu poziciju.
Slovačka je poput Rusije upisala remi i to na gostovanju u Latviji. Poveli su Slovaci u 35. minuti preko Vitteka, a bod Latviji osigurao je Laizans u 74. minuti.

Lihtenštajn je s 3:0 svladao Luksemburg. Pogotke za Lihtenštajn postigli su Frick, Fischer i Beck.

SKUPINA 7:

Reprezentacija
BiH ostvarila je još jednu vrlo važnu pobjedu. Na gostovanju u Litvi strijelac jedinog pogotka za 1:0 pobjedu bio je Sergej Barbarez u 29. minuti susreta.

Četvrtom pobjedom u kvalifikacijama reprezentacija BiH stekla je velike šanse da izbori drugo mjesto i dodatne kvalifikacije. BiH je došla u vodstvo u 29. minuti golom kapetena Barbareza. Slobodan udarac sa desne strane izveo je Papac, a sa pet metara Barbarez je glavom poslao loptu u mrežu.

Nakon postignutog gola nogometaši BiH prepustili su sredinu terena Litvancima, koji su krenuli potpuno napadački, ali je BiH obrana bila na visini zadatka. Najbolju priliku Litvanci su imali u 54. minuti preko Žvirgždauskasa, koji je sa svega dva metra glavom prebacio gol.

Od 76. minute domaći su ostali sa igračem manje, nakon što je E. Česnauskis dobio crveni karton zbog oštrog starta na Berberoviću. I pored toga Litvanci su do kraja vršili konstantni pritisak prema golu BiH, čime su otvorili više prostora gostujućim napadačima, koji su imali dvije stopostotne prilike preko Bešlije i Misimovića, čiji je udarac u 89. minuti zaustavio obrambeni igrač Litve na gol liniji.