-------------------------------------
Pobjeda Engleske u Poljskoj, remiji BiH i Slovenije

Jermain Defoe je pogotkom uzvratio Sven-Goranu Erikssonu za ukazano povjerenje, u utakmici u kojoj je
Engleska sa 2:1 slavila u Poljskoj.

Defoe je propustio priliku za vodstvo u 20. minuti kada je volej udarcem poslao loptu preko gola, ali devet minuta prije kraja prvog dijela nije pogriješio. Beckham je poslao loptu za Defoea, koji je okreće i pogađa suprotni kut gola Jerzya Dudeka.

nakon dvije minute drugog dijela Poljska se vratila u život. Kamil Kosowski je proigrao Macieja Zurawskog, koji bez šanse ostavlja engleskog vratara Paula Robinsona.

No, poljska sreća je kratko trajala jer je Engleska vratila vodstvo u 57. minuti, kada je sretni Ashley Cole poslao centaršut, koji je Glowacki skrenuo u vlastitu mrežu.

Švedska 0-1 Hrvatska: Slobodnjak Srne za pobjedu

Španjolci su bili sretni što uspjeli izvući bod na početku kvalifikacija u skupini 7 na gostovanju kod Bosne i Hercegovine.

Veznjak Vicente doveo je goste u vodstvo nakon 66. minuta igre, ali je napadač BiH Elvir Bolić postigao zasluženo izjednačenje osam minuta kasnije, kada je iskoristio pogrešku gostujuće obrane.

Bosna je bila bolja veći dio utakmice i da sjajni Iker Casillas nije nekoliko puta spašavao, domaći bi pobjedom otvorili kvalifikacije.

Vezni igrač Galatasatraya Elvir Baljić imao je dvije odlične prilike za vodstvo u prvom dijelu, ali je njegov volej otišao preko gola, a kasnije mu je Casillas blokirao udarac.

Mađarska 3-2 Island: Szabicsev kasni gol za pobjedu

Slovenija je u nervoznoj utakmici bez golova zaradila bod nakon 0:0 na gostovanju kod Škotske, čime su nakon 3:0 pobjedu protiv Moldavije trenutno na drugom mjestu tablice skupine 5 kvalifikacija za SP 2006.

Vratar Slovenije Borut Mavrič sjajnim je obranama spriječio Paula Dockova da dovede Škotsku u vodstvo u prvom poluvremenu, kada je domaća momčad imala dominaciju.

Na drugoj strani Criag Gordon je bio sretan što u lopta nije ušla u njegovu mrežu kada se sudario sa Malky Macakayom, te nešto kasnije kada mu je ispala lopta nakon udarca Nastje Čeha.

Na kraju utakmice više su prijetili Škoti, ali je vratara Marvič odlično reagirao na pokušaj iz daljine Quashiea.

Vratar
Republike Irske Shay Given je nazaslužniji što njegova momčad sa 1:1 na gostovanju u Švicarskoj nosi teško zarađeni bod.

Clinton Morisson glavom je doveo Irce u vodstvo u 8. minuti, ali je Švicarska naplatila pritisak u 17. minuti kada je izjednačio Hakan Yakin.

Nakon izjednačenja Shay Given je sa nekoliko spektakularnih obrana spasio svoju momčad od poraza. Naprije je sredinom drugog dijela dalekometni pokušaj Hakana Yakina, a kasnije je obranio i pokušaj Murata Yakina.

Devetorica
Sjevernih Iraca uspjeli su osvojiti bod kod desetorice Walešana nakon 2:2 sjajnog remija na Millennium stadionu.

Talijanski sudac Demenico Messina isključio je Michaela Hughesa i Robbiea Savage nakon samo osam minuta utakmice. Jeff Whitley je doveo goste u vodstvo, povećao je David Healy nakon što se okliznuo James Collins - ali je zbog prežestoke proslave gola isključen.

John Hartson je smanjio udarcem glavom nakon pola sata igre, a Rob Earnshaw je izjednačio na konačnih 2:2 u 74. minuti.

Rumunjska je nastavila svoj savršeni start u skupini 1 kvalifikacija za SP 2006. zahvaljujući 5:1 gostujućoj pobjedi kod Andore.

Momčad Anghela Iordanescua, koja je u prethodnim utakmicama pobijedila Finsku i Makedoniju, na vrhu je tablice skupine 1 sa devet bodova iz tri utakmice.

Gosti iz Rumunjske sjajno su krenuli u utakmicu i već u 1. minuti veznjak Dinamo Kijeva Florin Cernat nakon odličnog solo prodora po lijevoj strani prebacio je vratara Andore Kolda za 1:0.

Andora se nije ni snašla, a već je opet primila gol. U 5. minuti veznjak Besiktasa Daniel Pancu prizemnim je udarcem savladao Kolda.

Samo desetak minuta kasnije napadač Marius Niculae je samo postavio glavu na snažan slobodnjak Cernata i povećao na 3:0.

Andora je preko Marca Pujola iz jedanaesterca uspjela smanjiti prije kraja prvog dijela, ali su u drugom poluvremenu Rumunji golovima Niculaea i Pancua kompletirali 5:1 pobjedu.

U skupini 2
Ukrajina je u dvoboju dviju bivših sovjetskih republika slavila golom Ruslana Rotana u zadnjoj minuti u Kazahstanu.

Olexiy Bielik doveo je Ukrajinu u vodstvo u 15. minuti, ali je kazahstanov Andrei Karpovitch izjednačio rezultat u 35. minuti na radost 25.000 gledatelja.

Kada se činilo da će Kazahstan osvojiti bod, Rotan je u prvoj minuti sudačke nadoknade donio Ukrajini željena tri boda.

Ostale utakmice:

S velikim je iščekivanjem praćena utakmica između Nizozemske i Češke, čiji se putovi posljednjih godina često križaju, kako u kvalifikacijama, tako i na samim velikim natjecanjima. Nizozemci su ovaj put uzvratili za dosadašnje poraze i golovima Pierrea Van Hooijdonka slavili s 2:0.

Europski prvaci Grci i dalje su bez pobjede. Nakon poraza u Albaniji, ovaj su put s još jednim velikim rivalom, Turskom, odigrali 0:0. Albanci su očekivano pali nakon senzacionalne subotnje pobjede, te su izgubili u Gruziji s 2:0.

Portugalci su dugo lomili otpor Estonije, te su ga konačno slomili u 75. minuti golom Cristiana Ronalda, a do kraja su Helder Postiga i Pedro Pauleta postavili vrlo uvjerljivih 4:0. Još uvjerljiviji bili su Slovaci protiv Lihtenštajna (7:0), a brojni preokreti viđeni su u Luksemburgu gdje je Letonija slavila sa 4:3.

Francuska je nakon mršavih 0:0 s Izraelom upisala prvi trobod, iako 2:0 na Farskim otocima nikog nije impresioniralo. Zanimljivo, nakon dva kola u 4. skupini četiri ekipe imaju po 4 boda. Osim Francuza, tu su i Izraelci koji su preokretom došli do 2:1 pobjede nad Ciprom, te Švicarska i Irska koje su odigrale 1:1.

SKUPINA 1:

Andora 1–5 Rumunjska
(Pujol 26-11m // Cernat 2, Pancu 5, 85, Niculae 16, Buga 75)

Luksemburg 3–4 Letonija
(Braun 11, Leweck 55, Cardoni 61 // Verpakovskis 4, Zemlinskis 40-11m, Prohorenkovs 65, 66)
Slovačka 7–0 Lihtenštajn
(Vittek 15, 59, 81, Karhan 41, Nemeth 84, Mintal 85, Zabavnik 90)
Portugal 4–0 Estonija
(Ronaldo 75, Postiga 84, 90, Pauleta 87)