-------------------------------------
Prijateljske utakmice: Sjajna Mađarska, Bjelorusija šokirala Tursku

Mađarska je 3:0 pobjedom u Škotskoj pokazala sjajnu formu uoči kvalifikacija za SP 2006, kada u 1. kolu skupine 8 gostuje u Hrvatskoj 4. rujna.

U početnim minutama Mađari su se povukli i čekali škotske napade, koji su bili bez imaginacije i rijetko su zabrinjavali gostujuće braniče, čije je blisko markiranje potpuno odsjeklo domaće napadače Jamesa McFaddena i Kennya Millera.

Škoti su preko Nigela Quashiea u 8. minuti snažnim udarcem iz daljine testirali mađarskog vratara Gabora Kiraly i to im je bio jedini udarac u okvir gola u prvom dijelu.

Sredinom prvog dijela sjevnula je prva ozbiljnija konta Mađara i Kovacs je ušao sam iz škotske obrane, ali nije uspio stići loptu.

Duboko u sudačkoj nadoknadi provog dijela gosti su nagrađeni sumnjivim jedanaestercem, nakon što je Kovacs izgubio tlo pod nogoma nakon neopreznog i nepotrebnog starta Webstera. Szabolcs Huszti bio je siguran s bijele točke, Marshall je otišao u krivu stranu.

Sedam minuta nakon odmora Huszti je od centea povukao loptu i sa 20 metara sjajnim udarcem od prečke pogodio mrežu.

Škoti su bili šokirani, a Mađari su preuzeli igru i sve više prijetili trećim golom. Prvo je Kovacs glavom pucao neprecizno, a zatim je i Zoltan Gera isprobao svoju sreću, ali je debitant teenager Marshall odličnom obranom izbio u korner.

Konačnih 3:0 za Mađarsku postavio je autogolom Pressley, koji je želio presjeći ubačaj Petera Simeka, ali je pogodio svog vratara u leđa, od kojih se lopta odbila u mrežu.

Bjelorusija
je golom u zadnjoj minuti utakmice pobijedila Tursku u Denizliu i donijela joj velike probleme uoči kvalifikacija za SP 2006. i utakmice protiv Gruzije.

Turska je povela kada je veteran Hakan Sukur naletio na škarice Tuncaya Sanlia i poslao loptu pored bjeloruskog vratara Vasilya Khomutovskya u 14. minuti.

I dok je Turska većinom imala loptu u posjedu, gosti su ih iznenadili su drugom dijelu, kada je Vyacheslav Hleb iz blizine glavom savladao vratara Rustu Recbera u 67. minuti.

Bjelorusija je došla do pobjede u zadnjoj minuti utakmice kada je Recber istrčao iz svog šesnaesterca i odbio loptu do Bjelorusa, a zamjena Denis Kovba lobom u praznu mrežu stišao 18.000 gledatelja u Denizliu.

Hat-trick Bochumovog napadača Petera Madsena donio je
Danskoj visoku gostujuću 5:1 pobjedu protiv Poljske u Poznanu.

Madsen je kaznio nekoliko katastrofalnim obrambenih reakcija domaćih braniča i sa dva gola u šest minuta sredinom prvog dijela donio Danskoj vodstvo.

Najprije je nemarkiran ušao u kazneni prostor i glavom zakucao loptu u mrežu, a nakon toga je golom iz blizine kaznio loše hvatanje lopte poljskog vratara Jerzya Dudeka.

Madsen je dodao i treći gol u sudačkoj nadoknadi, nakon što je iskoristio ofanzivnu igru Poljaka u drugom dijelu. Ostale danske golove postigli su branič West Bromwich Albiona Thomas Gaardsoe i Fulhamov Claus Jensem, dok je za Poljake bio precizan napadač Wisle Krakow Maciej Zurawski.

Shaun Wright-Phillips postigao je sjajan pogodak u svom debiju i tako pomogao
Engleskoj da sa 3:0 pobijedi Ukrajinu, kojoj ni Shevchenko nije pomogao da dođe do pogotka.

Mladić Manchester Citya Shaun Wright-Phillips odličan solo prodor završio je fantastičnom relizacijom u 71. minuti, što je kompletiralo 3:0 pobjedu Engleske.

Prije toga su Realovi David Beckham i Michael Owen pogodili mrežu Alexandera Shovkovskya. Beckhma je skrenuo loptu u gol nakon ubačaja Johna Terrya u 28. minuti, dok je Owen glavom na karakterističnu asistenciju Beckhama povećao rezultat.

Poslije utakmice engleski izbornik Sven-Goran Eriksson bio je oduševljen rezultatom posebno zbog nedavnih špekulacija o njegovoj budućnosti.

Povratnički napadački duo
Walesa John Hartson i Craig Bellamy bili su strijelci u 2:0 pobjedi svoje reprezentacije protiv Latvije na Skonto stadionu, čime je Wales povećao svoj niz bez poraza na pet utakmica.

Iako je rezultat Wales odličan, njihov izbornik ne može biti zadovoljan, jer je Latvija bila puno bolja momčad, no nesreća i čak tri vratnice ostavili su domaće bez pogotka.

Kada se činilo da je pitanje trenutka kada će Latvija postići gol, John Hartson je u 80. minuti, nakon ubačaja iz slobodnog udarca Jasona Koumasa, pobjegao svom čuvaru i glavom pogodio za 1:0.

Dvije minute prije kraja James Colllins je osvojio loptu na sredini terena, poslao ju do zamjene Garetha Roberts, koji prebacuje za Bellamya, čiji udarac savladava Kolinka.

Republika Irska i Bugarska odigrali su 1:1 remi. Najprije je krilni igrač Nottingham Foresta Andy Reid golom za vodstvo podsjetio klubove Premiershipa na svoje mogućnosti, a Bugarska je izjednačila preko Bozhinova.

U 15. minuti Reid je izveo slobodni udarac sa 30 metara, a lopta je 'izbjegla' sve u šesnaestercu prije nego je pala ispred Zdravka Zdravkova i završila u mreži.

Izjednačenje je stiglo u 70. minuti kada je Bojinov iskoristio zbunjenost u irskom kaznenom prostoru i snažnim poluvolejom poslao loptu iza Givena.

Švicarska i Sjeverna Irska odigrali su utakmicu bez golova, pa je tako Sjeverna Irska povećala svoj niz bez poraza na impresivnih šest utakmica.

Švicarci su bili bolja momčad u prvom dijelu kada su imali nekoliko poluprilika, a Ludovic Magnin je pogodio vratnicu, dok je Sjeverna Irska imala više prilika u drugom dijelu, ali ih David Healy, Stuart Elliott i Gary Hamilton nisu iskoristili.

Bosna i Hercegovina napravila je šokantan rezultat u Rennesu, gdje je odigrala 1:1 remi protiv Francuske, koja je nakon odlaska iz reprezentacije nekoliko važnih igrača igrala u novom sastavu.

Francuzi su počeli utakmicu sa čak četiri debitanta u momčadi i u 7. minuti su poveli kada je Peguy Luyindula iz blizine savladao Kenana Hasajića.

Desetak minuta kasnije Hasajić je obranio udarac Thierrya Henrya iz jedanaesterca i sa nekoliko odličnih obrana bio je prvo ime susreta.

BiH je izjednačila iz svoje prve prave prilike sedam minuta prije kraja prvog poluvremena kada je veznjak Mirsad Bešlija poslao loptu u mrežu nakon centaršuta Elvira Baljića.

Rusija je kod kuće sa 4:3 pobijedila Latviju, u utakmici u kojoj je kapetan Victor Onopko postao ruski igrač sa najviše nastupa za reprezentaciju.

34-godišnji centralni branič, koji je zbog ozljede koljena prosutio EURO 2004, ušao je početkom drugog dijela kao zamjena i tako zaradio 113. nastup za Rusiju.

Rođen u Ukrajini, Onopko je izjednačio 112. nastup Olega Blokhina u prijateljskoj utakmici protiv Norveške u travnju. Blokhin, bivši europski nogometaš godine, igrao je za SSSR između 1972. i 1988. godine.

Marco van Basten je u svom prvom nastupu na klupi Nizozemske zabilježio vrlo dobar 2:2 remi protiv Švedske u Stockholmu.

Švedska je počela bolje utakmicu i u 4. minuti su poveli kada je Mattias Jonson na asistenciju Zlatana Ibrahimovica poslao loptu iza vratara Edwina van der Sara.

Nizozemci su se vratili u utakmicu u 17. minuti kada je zamjena Wesley Sneijder udarcem iz daljine izjednačio na 1:1, a potpuno su preokrenuli rezultat dvije minute prije kraja prvog dijela kada je Sneijderov volej vratar Andreas Isaksson odbio, a iz blizine je Mark Van Bommel pospremio odbijenu loptu.

Ibrahimovic je izjednačio za Švedsku niskim volejom u 69. minuti nakon kornera, pa su tako dvije reprezentacije nakon 90 minuta završile bez pobjednika po drugi puta u sedam tjedana - u četvrtfinalu EURA 2004 odigrali su 0:0, a kasnije je Nizozemska prošla nakon jedanaesteraca.