-------------------------------------
Afrika: Četiri reprezentacije prvi puta na SP

Pobjednici prve četiri skupine Afričkih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, Togo, Gana, Obala Bjelokosti i Angola, po prvi će puta zaigrati na najvećoj svjetskoj nogometnoj smotri.

Prva afrička reprezentacija koja se kvalificirala u Njemačku bila je Angola u skupini 4. Povijesnu pobjedu u Ruandu donio im je njihov najopasniji napadač, igrač Katar SC-a Fabrice Akwa u 58. minuti, svojim 4. pogotkom u kvalifikacijama i jedinim na susretu u Kigaliju.

Nigerija je predvođena dvostrukim strijelcom Obafemijem Martinsom kod kuće razbila Zimbabve sa 5:1, no Super orlovima bila je to tek Pirova pobjeda, jer su završili 2. u skupini iza siromašne Angole.

Najneizvjesnije je bilo u skupini 3 gdje je Obala Bjelokosti senzacionalno osvojila 1. mjesto, iskoristivši tako veliki kiks Kameruna, momčadi koja je od 1990. bila na svakom Svjetskom prvenstvu, a protiv Egipta je lovila svoje, rekordno za afričke prilike, šesto SP.

I u Yaoundeu je krenulo kako su izabranici Arthura Jorgea i priželjkivali, u 21. minuti Kamerun je poveo preko igrača lisabonskog Sportinga Rodolpha Douale. No, 10 minuta prije kraja susreta ekstatičnu domaću publiku šokirao je Mohamed Shawky, koji je zabio za 1:1.

U 3. minuti sudačke nadoknade domaća je momčad imala veličanstvenu prigodu za pobjedu, no Faraoni su ipak ostali neporaženi. Malijski sudac Koman Coulibaly olako je domaćinima dosudio jedanaesterac, no obrambeni igrač Intera Pierre Wome pogodio je vratnicu.

Obala Bjelokosti je gostovala u Sudanu i došla do glatke 3:1 pobjede. U momčadi koju predvodi sjajni Didier Drogba briljirao je napadač Lensa, Aruna Dindane, autor dva pogotka. S ova tri boda Slonovi su preskočili Kamerun i izborili premijerno SP.

U skupini 1, Senegal je dočekao susjedni Mali i sa 2 pogotka Henrija Camare i jednim El-Hadji Dioufa bez većih problema ga svladao sa 3:0. No, za prvo mjesto im je trebao i poraz Toga u Brazzavilleu kod Konga, koji se nije dogodio. Iako, nije bilo daleko. Do 62. minute domaćin je vodio sa 2:1, ali je tada reprezentacija najboljeg strijelca afričkih kvalifikacija sa 10 pogodaka, Emmanuela Adebayora, s dva gola anonimnog Gougbadje došla do pobjede i SP-a.

Najlakši posao imala je Gana, Crne zvijezde samo nisu smjele doživjeti katastrofalni poraz na Zelenortskim Otocima. I nisu. Slavili su sa čak 4:0, sa 2 pogotka Udineseovog Muntarija te tako potvrdili 1. mjesto u skupini 2.

Arapska drama u skupini 5 završila je plasmanom prvaka Afrike Tunisa na Svjetsko prvenstvo. U izravnom dvoboju za 1. mjesto, Maroko je dvaput u Tunisu vodio pogocima napadača Bordeauxa, Marouanea Chamakha, no na kraju ih je od pobjede koja bi ih odvela u Njemačku odvojio vlastiti igrač.

Autogol za konačnih 2:2 u 68. minuti postigao je branič Charltona Talal El Karkouri. Gosti su utakmicu završili sa 10 igrača, jer im je u 77. minuti isključen Aziz Ben Askar.