-------------------------------------
Dva slobodnjaka za pobjedu Juventusa, Siena iznenadila Romu, dva gola Bjelanovića u pobjedi Ascolia, pobjeda Milana

Dva slobodna udarca u prvom dijelu bila su dovoljna Juventusu da u derbiju kola sa 2:0 pobijedi Inter. Najprije je vratar Julio Cesar kratko odbio udarac Zlatana Ibrahimovica za pogodak Davida Trezegueta, a kasnije je Pavel Nedved sjajno pogodio preko živog zida.

Juventus je pobjedom ostao i dalje stopostotan, ali je tijekom utakmice zbog ozljeda Fabio Capello morao napraviti tri izmjene.

Nerazzurri više od desetljeća nisu postigli pogodak iz igre kod Juventusa, ali su slavili u zadnje dvije utakmice u Serie A na Delle Alpiju, plus kontroverzna pobjeda u kolovozu u talijanskom Superkupu.

Alessandro Del Piero prvi put od 1994. nije od prve minute igrao protiv Intera, dok zbog dužih ozljeda nije bilo Gigia Buffona, Alessandra Birindellia, Cristiana Zanettia i Javiera Zanettia.

Nedved je poslije tri minute igre iz slobodnog udarca pucao pored prve stative, a utakmica je u početku bila nervozna sa puno netočnih dodavanja u ranoj fazi napada.

Adriano je tražio jedanaesterac kada je pokušao proći pored tri braniča Juventusa, a blagi kontakt sa Gianlucom Zambrottom nije bilo dovoljan za najstrožu kaznu.

Christan Abbiati je uhvatio padajući slobodnjak Luisa Figa, a na drugoj strani je Esteban Cambiasso srušio Maura Camoranesia na rubu šesnaesterca. Slobodni udarac snažno je izveo Ibrahimovic, vratar je odbio loptu, a David Trezeguet je natrčao i glavom ju poslao u mrežu za vodstvo Juventusa.

VAŠE MIŠLJENJE:
"Sad će netko reći da je Juve nikakvom igrom došao do pobjede. Istina, možda ne igraju lijepo za oko, ali ovo je moderan nogomet koji danas donosi trofeje."
Ryan_O'Reily

Bilo je panike u obrani Bianconera kada je Manuele Blasi slučajno dodao Dejanu Stankoviću, ali srpski igrač nije uspio iskoristiti dobru situaciju.

Interov čuvar mreže Cesar je morao istrčati sa gol linije da bi spriječio Ibrahimovica, kojem se otvorio prostor prema golu, a nešto kasnije je švedskog napadača srušio Walter Samuel i taj prekršaj se pokazao ključnim. Ovoga puta je slobodnjak izveo Nedved i udarcem preko živog zida je pogodio bliži kut.

Inter je pokušao brzo smanjiti rezultat i Adriano i Obafemi Martins su izmjenili dodavanja prije nego je Abbiati hrabrom intervencijom skinuo loptu sa noge Nigerijca, koji mu je uklizao u glavu, ali sudac nije kaznio napadača.

Materazzi je bio sretan kada je dobio samo žuti karton zbog starta na Ibrahimovicu, koji je - čini se - izvrnuo gležanj i morao je biti zamijenjen Del Pierom, pa možda-možda-možda neće biti spreman za reprezentativni susret protiv Hrvatske.

Do kraja prvog dijela vratari su imali po jednu intervenciju. Julio Cesar je obranio udarac glaovm Patricka Viere, dok je Abbiati skinuo udarac Materazzia.

Inter je u drugo poluvrijeme ušao puno odlučnije i na Martinsov udarac glavom malo je zakasnio Materazzi.

Juventus je bio primoran napraviti još jednu zamjenu, jer je Lilian Thuram zbog problema sa mišićem morao napraviti mjesta za Roberta Kovača.

Adrianov udarac glavom blokirao je Fabio Cannavaro leđima, a kasnije je Brazilac pucao neprecizno iz slobodnog udarca.

Fabio Capello je bio nesretan, jer je u 60. minuti bio primoran napraviti i treću zamjenu zbog ozljede, jer je Trezeguet odšepao sa terena, a umjesto njega je ušao Marcelo Zalayeta.

Roberto Mancini nije imaš što čekati, pa je ubacio Alvara Rebocu umjesto Figa, a gosti su tražili jedanaesterac poslije starta Zambrotte na Martinsu, a Abbiati je iz rašlji izvadio karakterističan udarac Recobe.

Mancini je zaigrao sa četiri napadača kada je umjesto Pizarra ušao Julio Ricardo Cruz i bivši napadač Bologne je minutu kasnije pucao neprecizno.

Juventus nije izlazio sa svoje polovice, a Abbiati je ponovo spašavao kada je vršcima prstiju odbio prizeman udarac Martinsa.

Ipak, nakon što u gol Abbiatia nije ušla povratna lopta Kovača bilo je jasno da će Juventus bez primljenog gola slaviti pobjedu u derbiju.

Milan je očekivano slavio na San Siru protiv Reggine, a strijelac oba pogotka za Rossonere bio je Paolo Maldini, dok je Cavalli u 90. minuti samo ublažio poraz.

Maldini je najiskusniji igrač Serie A, ali je svojom nevjerovatnom hrabrošću zaradio Milanu relativno rutinsku pobjedu.

Igrače je na San Siru dočekala jaka kiša, koja je učinila travnjak teškim za igru. Momčad Carla Ancelottia u sličnim je uvjetima odigrala 1:1 kod Ascolia, što nije bio rezultat koji je zadovoljio Rossonere.

Ancelotti je odmarao Andrea Pirla, Kaku, Cafua i Alberta Gilardinha, dok su navijači Milana prosjedovali zbog novog zakona o sigurnosti na stadionima, pa je njihova tribina ostala prazna.

Maldini je prošlog vikenda ostvario rekord po broju nastupa u Serie A, a sada je dokazao da nije samo dobar obrambeni igrač. 37-godišnjak je nadskočio iznad obrane Reggine prije nego je sjajnim udarcem pogodio suprotan kut za svoj prvi gol od 2002/03.

Andriy Shevchenko je zamalo povećao na 2:0 snažnim udarcem preko gola u trenucima kada je domaća momčad željela drugim golom osigurati pobjedu, a prilike su propustili i Christian Vieri, Clarence Seedorf i Gennaro Gatusso.

Nevjerovatno, ali je Maldini poduplao vodstvo Milana svojim drugim golom na utakmici. Rui Costa je ubacio iz kornera prema nemarkiranom kapetanu, koji snažnim udarcem glavom šalje loptu pod prečku. Maldini je tako prvi puta u karijeri postigao dva gola.

"Ovo je velika satisfakcija. Obično kao branič nemam priliku često pucati po golu. Sada osjećam da se neću oprostiti od nogometa na kraju sezone, jer su moja koljena u dobrom stanju." - rekao je Maldini nakon utakmice.

"Nesretan sam zbog primljenog gola. Vodili smo 2:0, a oni su nas kaznili iz kontranapada. To se ne smije događati."

Vieri je istčao na dubinsku loptu Rui Coste, ali je pomašio okvir u situaciji jedan-na-jedan sa vratarom, a Reggina je na kraju prvog dijela mogla smanjiti rezultat kada je ubačaj Modesta došao do Simonea Cavallia, koji na drugoj stativi sa manje od pet metara glavom promašuje gol.

U drugom dijelu Vieri je bio frustriran jer ga lopta nije slušala, a Reggini ispravno nije priznat gol zbog zaleđa Cavallia, dok je neđšto kasnije Francesco Cozza pucao pored stative.

Od svih igrača Milana, Rui Costa je zaslužio da postane strijelac zbog velikog broja sjajnih asistencija, ali je njegov lob udarac u 90. minuti pogodio prečku kada je vratar Pavarini već bio savladan.

Milan je propustio velik broj gol prilika, pa je utakmica do kraja bila otvorena i Reggina je smanjila rezultat u sudačkoj nadoknadi poluvolejom Cavallia.

Siena je na Stadio Olimpico u Rimu sa 3:2 ostvarila iznenađujuću pobijedu protiv Rome.

Paolo Negro je doveo Sienu u vodstvo u 17. minuti, a Taddei je izjednačio za Romu odmah na startu drugog dijela, ali je Enrico Chiesa vratio gostima prednost u 54. minuti.

Roma je dobila igrača više na terenu kada je Sieni u 58. minuti isključen Simone Vergassola zbog drugog žutog kartona, ali Totti i društvo nisu mogli probiti bunker gostiju sve do 86. minute i pogotka za 2:2 Christiana Panuccia.

Ipak, Siena je šokirala Olimpico i u prvoj minuti sudačke nadoknade je Francesco Colonnese postigao pobjednički pogodak.

Fiorentina je sa 3:2 pobijedila Livorno, a poraženi trener Roberto Donadoni nije uspio zaustaviti Lucu Tonia da postane strijelac, iako je to najavljivao uoči utakmice.

Donadoni je tvrdio da Toni neće postići pogodak njegovoj čvrstoj obrani, ali je talijanski reprezentativac pokazao svoju klasu.

Livorno je već nakon 15-ak minuta ostao bez isključenog Cristiana Lucarellia, što je Fiorentina iskoristila i Toni je u 27. minuti poentirao za vodstvo, a osam minuta kasnije Martin Jorgensen povećava na 2:0.

Činilo se da je Gianpaolo Pazzini u 60. minuti zaključio pobjedu Viola, ali je Livorno golovima Fabia Galantea u Stefana Morronea u 85. i 88. minuti smanjio na 3:2, no Amaranti nisu uspjeli i izjednačiti.

Ascoli je nadoknadio gol minusa protiv Parme i uz dva pogotka Saše Bjelanovića je sa 3:1 osvojio tri boda.

Gosti su poveli u 20. minuti preko Andrea Pisanua, ali je Bjelanović izjednačio u 28. minuti. Pasquale Foggia je donio Ascoliu vodstvo pet minuta kasnije, a Bjelanović je u 78. minuti svojim drugim golom osigurao pobjedu Ascoliu.

Sampdoria je sa 4:1 pobijedila Messinu i tako se sa teškog gostovanja vratila sa uvjerljivom pobjedom i sa tri boda.

U sudačkoj nadoknadi prvog dijela Francesco Flachi je zabio za prednost Sampdorije, ali u 50. minuti nije uspio realizirati jedanaesterac.

Emiliano Bonazzoli je povećao vodstvo gostiju nakon sat vremena, a Arturo Di Napoli je mogao u 73. minuti vratiti Messinu u igru, ali je i on promašio sa bijele točke.

Sampdoria je odmah kaznila Messinu golom Marca Borriella, a u 77. minuti je Gaetano D’Agostino postigao jedini pogodak za domaće. Bonazzolli je u 90. minuti upisao svoj drugi gol.

Italija: Tablica, rezultati, raspored, naj strijelci