-------------------------------------
Hajduk 1-0 Dinamo: Blatnjak za Superkup

Hajduk je zahvaljujući golu Dragana Blatnjaka početkom drugog poluvremena pobijedio Dinamo sa minimalnih 1:0 i tako osvojio prvi trofej sezone - Superkup.

Zagrepčanima pak ostaje nada da će rasplet u prvenstvu biti istovjetan prošlogodišnjem. Dinamu je lani pripao Superkup, a Hajduku prvenstvo.

Uvertira u novo hrvatsko nogometno prvenstvo, koje počinje slijedećeg tjedna, i nije bila obečavajuća. Hajduk i Dinamo predstavili su nove momčadi, ali i ne nove, navodne 'sjajne' i brze akcije, o kojima smo mogli slušati posljednjih dana.

Posebno se to odnosi na Dinamo, koji je doveo 'pola' mlade reprezentacije a u igri se to i nije posebno vidjelo. Sa dobrom igrom predstavio se tek Niko Kranjčar, kojeg je sa tribina, ali i ne samo njega, pratio novi izbornik odnosno njegov tata Zlatko.

Hajdukov koncept sa slaganjem čvrste momčadi, bez 'velikih' imena koji su 'sletjeli' u Maksimir pokazao se mnogo boljim.

U nekoliko minuta prvog poluvremena, između 20. i 22. Hajduk je imao inicijativu a dvije prilike za 'bile' promašio je Šuto. Dinamo je tek priprijetio preko Da Silve.

Hajduk je mnogo bolje otvorio nastavak utakmice te od dvije pogreške Lučića iskoristio jednu i postigao slavljenički pogodak. Blatnjak se u 49. minuti odlično snašao te sa 5,6 metara od gola Turine uputio precizan udarac i pogodio za 1:0.

Imali su Splićani i prilike preko Neretljaka, ali se Mato nije uspio snaći u ulozi 'napadača'. Najbolju priliku za izjednačenje Dinamo je imao tek u 93. minuti, ali je udarac Zahore prošao par centimetara od Hajdukova gola.

Preuzeto sa Htneta, Autor: Silvijo Škrlec

Tijek utakmice

Hajduk prvu priliku ima u petoj minuti. Blatnjak je ubacio loptu prema kaznenom prostoru, ali Dinamovi braniči su loptu izbili u korner. Nakon udarca iz kuta Vejić loptu šalje glavom pored gola.

U 10. minuti Splićani odlično prolaze kroz vezni red Dinama, lopta dolazi do Pralije koji ulazi u šesnaesterac te se nakon par koraka odlučuje na udarac, ali mu u blok ulazi Damir Milinović.

Nakon ubačaja s lijeve strane u 12. minuti, Almir Turković glavom upučuje udarac prema Turini, ali lopta odlazi pored gola.

Prvi žuti karton na utakmici zaradio je Vlatko Đolonga u 15. minuti zbog starta nad Bošnjakom.

Pralija odlično upošljava mladog Šutu koji se, skoro pa iz mrtvog kuta, odlučuje na udarac, ali lopta odlazi tik uz vratnicu.

U 22. minuti Kranjčar dodaje da Silvi koji pokušava poslati povratnu loptu do usamljenog Kranjčara, ali Hajdukov vratar Balić ga uspijeva omesti i prva Dinamova prilika propada.

U istoj minuti Blatnjak probija desnu stranu i dodaje Petru Šuti koji umalo s ruba šesnaesterca pogađa rašlje Ivana Turine.

Dinamo je zagospodario terenom, često dolaze do Hajdukovog kaznenog prostora, ali nedostaje im zadnji pas.

U 39. minuti Balić radi grešku te Hajdukova mreža ostaje prazna. Da Silva upućuje loptu prema Ljubojeviću, ali Vejić je brži i rezultat ostaje nepromijenjen.

U 43. minuti MIlinović radi pogrešku. Šuto dolazi do lopte, ubacuje ju u šesnaesterac, a Carević glavom puca pored gola.

Dvije minute kasnije, Pranjić probija lijevu stranu, ubacuje u Hajdukov kazneni prostor, a da Silva glavom puca preko gola.

U 47. minuti Pralija pronalazi Šutu koji ulazi u šesnaesterac, te pokušava loptu proslijediti do Turkovića, ali Milinović do nje dolazi prvi.

Dvije minute kasnije Hajduk dolazi u vodstvo. Šuto ubacuje loptu u šesnaesterac, Lučić radi pogrešku i propušta loptu. Ona dolazi do Blatnjaka koji ju bez većih problema šalje iza Turininih leđa.

U 53. minuti, nakon ubačaja u kazneni prostor, Ljubojević šalje loptu glavom visoko iznad gola.

Mato Neretljak u 56. minuti tuče s oko 30 metera, ali lopta odlazi pored gola.

Minutu kasnije, nakon gužve u kaznenom prostoru Dinama, Blatnjak iz vrlo izgledne pozicije šalje loptu visoko iznad gola.

U 59. minuti Frane Ćaćić izvodi udarac iz kuta i umalo iznenađuje Ivana Turinu.

Nenad Pralija u 60. minuti upučuje snažan udarac prema Dinamovim vratima, ali Ivan Turina krajnjim naporom odbija loptu u korner.

Žuti karton za Hrvoja Vejića u 62. minuti zbog prekršaja nad Eduardom da Silvom. Zahora izvodi slobodan udarac, ali lopta odlazi iznad gola.

Žute kartone zbog naguravanja zaradili su Mijatović i Neretljak u 65. minuti.

U 70. minuti Kranjčar ubacuje u kazneni prostor, a Zahora glavom puca pored gola.

Mario Lučić u 71. minuti dobija žuti karton.

U 74. minuti, nakon ubačaja u kazneni prostor Hajduka iz slobodnog udarca, Balić odlazi u prazno, a Mijatović loptu šalje iznad gola.

U 76. minuti Ćaćić je izveo udarac iz kuta, a Turina je nogom odbio loptu prema vlastitim vratima. Pranjić, koji je u tom trenutku stajao na crti, izbija loptu te rezultat ostaje nepromijenjen.

U 83. minuti žuti karton zaradio je Dinamov veznjak Hrvoje Štrok.

U 87. minuti Hrvoje Štrok upučuje projektil prema Balićevim vratima, ali lopta odlazi preko gola.

U 90. minuti Blatnjak pada u kaznenom prostoru, ali sudac Bebek samo odmahuje rukom.

U trećoj minuti sudačke nadoknade slobodan udarac za Dinamo sa 17 metara. Zahora puca, ali lopta odlazi tik uz vratnicu.

Sudac Bebek odsvirao je kraj utakmice. Hajduk je osvojio prvi trofej ove sezone - Superkup.

Član IO HNS-a Vlado Zec predao je pehar kapetanu Hajduka, Nenadu Praliji.

Hajduk: Balić - Žilić, Vejić, Neretljak -Šuto, Ćaćić, Pralija (kap), Đolonga - Carević (od 75. Damjanović) - Blatnjak, Turković (od 58. Munhoz).

Dinamo: Turina - Lučić, Mijatović, Milinović - Bošnjak (od 72. Štrok), Tomić (od 72. Mujčin), Agić, Pranjić - Kranjčar (kap) - Ljubojević (od 58. Zahora) , da Silva.