-------------------------------------
[an error occurred while processing this directive]
Najnovije vijesti:
Makedonija 0-1 Hrvatska: Pobjeda u Skopju

SKOPJE – Nakon splitskog poraza od Njemačke i zagrebačkog remija s Turskom, hrvatska je reprezentacija konačno došla i do prve pobjede u ovog kalendarskoj godini. Pogotkom Ivana Klasnića u 33. minuti izabranici Otta Barića sa 1:0 su u Skopju svladali Makedoniju.

Niti ovo nije bilo briljantno izdanje naše izabrane vrste koja je ipak odigrala dovoljno za minimalni trijumf. Jedini gol proizašao je iz koprodukcije izvođača kornera Darija Srne i Dinamovog stopera Goce Sedloskog koji je prebacio glavom loptu na drugu vratnicu gdje ju je spremno dočekao Klasnić i u svom drugom nastupu na nacionalnu selekciju postigao prvi zgoditak.

Iz najjačeg mogućeg sastava izbivali su tek umorni Dado Pršo i ozlijeđeni Robert Kovač, a na terenu nije bilo ni Stipe Pletikose jer su po poluvrijeme među vratnicama dobili Tomo Butina i debitant Joey Didulica. Bez njih obrana je funkcionirala solidno, a naprijed su se dobro snašli Klasnić i raspoloženi Tomo Šokota, dok je Ivica Olić u drugom poluvremenu promašio tri čiste prilike koje su mogle dovesti i do uvjerljivije pobjede kockastih.

U prvih pola sata igre najbolje šanse naše reprezentacije zapravo su bili pokušaji izvan šesnaesterca Nike Kovača i Srne, a jedina prava izrađena akcija završila je blokiranjem Šokotinog udarca. U 32. minuti tribine Gradskog stadiona u Skopju su odahnule kada je Rapaićevo ubacivanje iz slobodnog udarca domaća obrana ispred Kovača uspjela izbaciti loptu u korner, no nakon udarca iz kuta Hrvatska je na gore opisani način povela.

Tek nakon primljenog pogotka ohrabrili su se i Makedonci, a najbolju priliku za izjednačenje imali su u 44. minuti kada je Goran Stavrevski s lijeve strane proigrao Čadikovskog koji pokušava progurati loptu između Butine i Tomasa, ali pouzdani stoper uspijeva raščistiti opasnost.

Ostale utakmice: Rumunji zgnječili Njemačku

U nastavak su obje momčadi ušle sa poprilično izmijenjenim sastavima, a Barić je osim Didulici priliku dao Dariju Šimiću, Jerku Leki, Babiću i Oliću, a nešto poslije i dugo očekivanom Nenadu Bjelici. Upravo je Olić bio središnja figura drugog poluvremena jer je upravo nevjerojatno kakve je tri prilike napadač CSKA uspio upropastiti.

Zapravo, sva tri puta za Olića je koban bio vratar Miloševski koji je redom zaustavljao sve njegove pokušaje, a prvi put to se dogodilo u 52. minuti. U 68. Olića je sjajno proigrao Šokota, a bivši prvi strijelac HNL-a pokušava predriblati Miloševskog koji mu krade loptu. Posljednji put Olić se oči u oči s makedonskim čuvarom mreže našao u sudačkoj nadoknadi, čak je i dobro pucao u bliži kut, ali Miloševski i u ovom slučaju izlazi kao pobjednik.

U međuvremenu viđene su tri slične akcije – dvije pred hrvatskim, a jedna pred domaćim vratima – u kojima su Shaqiri i Čadikovski, odnosno Leko zakasnili na opasna ubacivanja s krilnih pozicija.

U završnici je moglo biti golova i s jedne i s druge strane. Turski sudac Arzuman, srećom, nije ocijenio Šimunićev start na Šumulikovskom prekršajem za jedanaesterac, a najbolju priliku susreta za domaće propustio je Sedloski čiji je udarac glavom u 89. minuti prohujao nekoliko centimetara pored vratnice. Osim spomenutog Olićevog propusta u nadoknadi vremena, do pogotka za 0:2 mogao je i Marko Babić, ali veznjak Bayera zamalo je promašio.

Makedonija: Nikoloski (od 46. Miloševski) – Stojanovski (od 46. Božinovski), I. Mitrevski, Sedloski, Stavrevski – Šumulikovski, A. Mitrovski (od 75. Jančevski), Krstev (od 46. Trajanov), Shaqiri – Pandev (od 59. Toleski), Ćirić (od 12. Čadikovski). Izbornik: Dragan Kanatlarovski
Hrvatska: Butina (od 46. Didulica) – Živković, Tokić, Tomas (od 46. Šimić) – Srna, N. Kovač (od 46. Leko), Tudor (od 58. Bjelica), Šimunić, Rapaić (od 46. Babić) – Klasnić (od 46. Olić), Šokota (od 79. Roso). Izbornik: Otto Barić.

Ovu vijest objavljujemo u suradnji sa Hej.hr

Tijek utakmice

Prvi udarac Hrvatske prema makedonskom golu uputio je u 15. minuti izdaleka Niko Kovač, ali puca slabo i neprecizno.

U 18. minuti Niko Kovač sam prolazi kroz sredinu terena, dodaje loptu Rapaiću koji ju odmah prolijeđuje Šokoti, ali napadač Benfice se ne snalazi najbolje - ostaje 0:0.

Lopta se u 29. minuti nakon gužve u šesnaetercu Makedonije odbija do Srne, koji puca silovito ali neprecizno s 20-tak metara.

U 33. minuti nakon izgledne prilike Hrvatske Makedonci izbacuju loptu u korner, koji sjajno izvodi Miki Rapaić, a Klasnić s druge vratnice glavom pogađa za vodstvo Hrvatske 1:0.

Nakon što je Hrvatska povela, Makedonija je konsolidirala redove i izvršila nekoliko dobro organiziranih i opasnih napada. U jednom je navratu mrežu sjajno spasio Tomo Butina, a u drugom je odlično reagirao Stjepan Tomas, izbacivši loptu sa same gol linije.

Na poluvremenu umjesto Leke ulazi Babić, umjesto Tomasa Šimić, Butinu je zamijenio Didulica, a umjesto stijelca Klasnića ušao je Ivica Olić.

U 51. minuti pred makedonskim golom loptu dobija Ivica Olić i dobro puca, ali makedonski golman sjajnom intervencijom uspjeva sačuvati svoj gol.

U 57. umjesto Igora Tudora ulazi Nenad Bjelica.

Nakon prekršaja Borisa Živkovića u 62. minuti na nekih 20 metara od hrvatskog gola, Šakiri iz slobodnog udarca puca preko vrata. Par minuta kasnije, ubacivanje Šimunikovskog u hrvatski peterac prolazi nekoliko centimetara od noge Šakirija.

Makedonci igraju vrlo čvrsto i organizirano, te više kontroliraju loptu od naših nogometaša u drugom poluvremenu.

Olić propušta stopostotnu šansu u 68. minuti, kad nakon asistencije Šokota ostaje sasvim sam pred makedonskim golmanom. Olić nažalost nije pucao, nego s loptom utrčao u golmana, koji je loptu izbacio u korner.

Potkraj utakmice Hrvatska s Bjelicom kao playmakerom i naročito razigranim Šokotom uspijeva nekoliko puta opasnije zaprijetiti, ali ipak ostaje 0:1.

Sedloski u 88. minuti puca pored hrvatske vratnice, što je ujedno i bila najbolja prilika Makedonije u drugom poluvremenu.

U 90. minuti Olić na asistenciju Babića prolazi sam kroz makedonski šesnaesterac, ali Miloševski još jednom brani njegov slab udarac.

U 92. minuti Babić u prolazi kroz makedonsku obranu baš kao Olić nedugo prije njega, ali puca pored gola.