-------------------------------------
Hrvatska 1-1 Brazil: Kranjčar donio remi

Hrvatska je u prijateljskoj utakmici odigranoj u Splitu golom Nike Kranjčara ostvarila odličan 1:1 remi protiv peterostrukog svjetskog prvaka Brazila.

Prijateljska nogometna utakmica između Hrvatske i peterostrukih svjetskih prvaka Brazila, na splitskom Poljudu, završila je 1:1. Tim omjerom mogu biti zadovoljni svi. I izbornici Kranjčar i Parreira, igrači i 33.000 gledatelja koji su vidjeli bezbroj lijepih i atraktivnih poteza te dva gola.

Strijelci: 1:0 - Niko Kranjčar 32', 1:1 - Ricardinho 42',

Hrvatska: Butina (od 60. Pletikosa) – Tomas (od 46. Šimić), R. Kovač, Šimunić – Srna, N. Kovač (od 87. Vranješ), Tudor, Babić – Kranjčar (od 83. Šerić) – Klasnić (od 78. Balaban), Olić ( od 50. Da Silva)

Brazil: Dida – Lucio (od 83. Andreson), Juan, Roberto Carlos – Cafu, Emerson, Ricardinho (od 46. Robinho), Ze Roberto (od 66. Renato), Kaka (od 66. Juninho) – Ronaldo (od 74. Ricardo Oliveira), Adriano (od 74. Baptista)

Sudac: Florian Meyer (Njemačka)

Utakmica je počela baš kao što se očekivalo. Brazilci su kontrolirali sredinu terena, te kratkim i preciznim dodavanjima osvajali prostor. Već u šestoj minuti Lucio je nakon solo prodora uputio oštar udarac prema Butini, ali hrvatski vratar je uspješno reagirao.

VAŠE MIŠLJENJE:
"Neriješeno protiv Brazila je veliki uspjeh! Svaka čast!"
KRUNO POŽEŠKI

Hrvatska se u toj fazi više posvetila igri u obrani, te pokušala ugroziti suparničkog vratara preskakanjem igre. U istoj minuti kada je Lucio pokušao svladati Butinu, na drugoj strani uzvratio je Klasnić. Činilo se da će napadač njemačkog Werdera i bolje iskoristiti povjerenje izbornika Kranjčara, međutim nakon 15-tak minuta pomalo se izgubio u igri.

Nova opasnost po Butinu stigla je već u osmoj minuti, jer je Roberto Carlos imao loptu namještenu na slobodni udarac nekih 25 metara od gola. Na sreću njegova je 'bomba' pogodila živi zid.

U sljedećoj minuti hrvatska je zaprijetila preko Kranjčara i Srne ali bivšem Hajdukovom igraču lopta je otišla pored gola. Potom je uslijedilo 15 tak minuta brazilske dominacije iz koje izdvajamo odlično proigravanje Ze Roberta prema Ronaldu, ali i još bolju Butininu intervenciju.

Hrvatske igre u tom periodu praktički nije ni bilo, ali u 32. minuti uslijedio je bljesak miljenika splitske publike Nike Kranjčara. Olić je bio uporan te oteo loptu Didi i sam pokušao svladati brazilskog vratara, ali uspio je pogoditi vratnicu od koje se lopta odbila u kazneni prostor a najbrži je bio Niko Kranjčar kojem nije bilo teško svladati istrčalog Didu.

Očito zadovoljni, možda čak i iznenađeni ovim rezultatom hrvatski su nogometaši posustali što su Brazilci vješto iskoristili. Prvo je u 38. minuti Richardinho pokušao svladati Butinu, ali ono što mu nije uspjelo tada napravio je u 42. minuti.

Igor Tudor, čini se nepotrebno, napravio prekršaj, a pokraj lopte za izvođenje slobodnog udarca, stajali su Roberto Carlos i Richardinho. Udarac nije uputio Realov branič već igrač Sao Paula te praktički bez zaleta 'smjestio' loptu u same rašlje hrvatskog gola.

Tako se na poluvrijeme otišlo s izjednačenih 1:1.

U nastavku, posebice na samo njegovom početku dojam je bio puno drugačiji nego u prvom poluvremenu. Hrvatska je napadala i kombinirala, a po bokovima dobro prolazili Srna i Babić.

Brazil je pak oponašao hrvatsku iz prvog dijela te prijetio u kontranapadima. U 57. minuti Kaka je odlično prošao po sredini terena te uposlio nekad najboljeg Svjetskog nogometaša, Ronalda, koji je sa osam metara pucao pokraj gola. Tri minute kasnije Emerson je centrirao, a Ze Roberto glavom prebacio okvir hrvatskog gola.

Nažalost, Hrvatska takvu igru nije znala okruniti pogotkom, dok su peterostruki svjetski prvaci polako uspostavljali ravnotežu na terenu. Kumovale su tome i brojne izmjene, a ruku na srce, brazilski izbornik Parreira ipak ima jače individualce na klupi što se primijetilo i u igri.

U 68. minuti Adriano je promašio zicer sa dva metra dok su u 74. minuti novi igrači Juninho i Robinho s dva poteza izbacili cijelu hrvatsku obranu i omogućili Ronaldu da dođe do gol prilike. Ipak lopta je otišla pokraj gola.

Hrvatska je u drugom dijelu imala tek jednu odličnu priliku, a u njoj se našao Boško Balaban koji je ušao par sekundi prije tog kontakta s loptom pa je možda i razumljiv njegov promašaj.

Do kraja utakmice Brazilci su odigrali još nekoliko tipičnih brazilskih akcija punih duha i šarma što je splitska publika znala nagraditi pljeskom i povicima. Nažalost jedan dio poljudskih tribina ostao je prazan, a tko je kriv što je bilo barem 2000 praznih mjesta ostavit ćemo organizatorima da se opravdaju.

Ipak cjelokupni dojam zaslužuje svaku pohvalu jer organizacija i domaćinstvo ovako velikoj reprezentaciji. U stvari najvećoj na svijetu ne pruža se svaki dan, a Hrvatska je sve izvela besprijekorno.

Također dojam i igra koju su pružile obje reprezentacije mogu biti garancija obojci izbornika da će njihove selekcije sljedeće godine igrati u Njemačkoj na svjetskom prvenstvu. Tko zna možda i međusobno.

Preuzeto sa T-Portala, Autor: Silvijo Škrlec