[an error occurred while processing this directive]
Matošić je umro na dan povijesne pobjede nad Crvenom zvezdom iz 1950. godine

Legendarni Hajdukov kapetan Frane Matošić preminuo je na dan velike Hajdukove pobjede nad Crvenom zvezdom! Tog 29. listopada 1950. godine, Hajduk je protiv Zvezde igrao odlučujuću utakmicu za naslov prvaka, pobijedio je sa 2:1, a Frane Matošić nokautirao je igrača beogradske momčadi Stankovića radi čega je isključen iz Komunističke partije.

Dakle, bilo je to prvenstvo u kojemu Hajduk nije izgubio niti jednu utakmicu, no pred derbi predzadnjeg kola bio je na drugom mjestu, jer je imao isti broj bodova kao Crvena zvezda, ali slabiju gol-razliku. U to vrijeme uređivao se Stari plac, pa su "bijeli" u prvom dijelu prvenstva igrali sve utakmice u gostima, a u drugom kod kuće.

Baš uoči meča s Beograđanima osnovana je Torcida, na stadion se natiskalo 20.000 ljudi, a mnogi su ostali pred ulazom i slušali radio-prijenos. U paklenoj atmosferi nije sve krenulo kako su hajdukovci željeli. U 31. minuti stadionom je zavladala tišina, Zvezdin kapetan Rajko Mitić pucao je, Vladimir Beara odbio loptu, a Mitić opet natrčao i poslao je u mrežu za 0:1.

Činilo se tada da titula putuje u Beograd, budući da je Zvezdi i remi odgovarao, no u drugom poluvremenu uslijedila je prava opsada gola vratara Mrkušića. Igrala se 74. minuta kada je neponovljivi Bernard Vukas prošao sve čuvare, te s lijevog krila, gotovo iz mrtvog kuta, iznenadio vratara i lopta se od stative odbila u mrežu za 1:1. Ostalo je 16 minuta nade za Hajduk u potpuni preokret.

U gledalištu je zavladao delirij, koji se prenio i na teren. U paklenoj atmosferi zaiskrilo je na terenu: Frane Matošić faulirao je Stankovića, igrač Zvezde udario je kapetana Hajduka, koji je na trenutak zastao, rukom prošao po licu i vidio da mu curi krv. Matošić je tada uzvratio, udario je Stankovića šakom u glavu, nakon čega je ovaj - pao u nesvijest! Sudac Erlich iz Ljubljane bio je koji metar od mjesta događanja, ali od straha nije reagirao i Matošić je ostao u igri. Šest minuta trajao je prekid u kojemu su Stankovića polijevali vodom i pokušavali ga osposobiti za nastavak igre, a hajdukovci su željeli da ga se iznese s terena jer tada nije bilo nadoknade vremena.

Nastavljena je igra i presing u kojemu je Hajduk napadao svim snagama, a onda je Broketa sa 20 metara topovskim udarcem zakucao loptu u mrežu za 2:1.

Tada je opet došlo do prekida! Navijači su ljubili Broketu, feštali i slavili, te se spustili na teren kao da je susret završen. Nekoliko minuta trajalo je slavlje, a onda su se gledatelji povukli s terena kako bi se mogle odigrati još tri minute. Po posljednjem sučevu zvižduku počela je velika fešta na stadionu i kasnije po splitskim ulicama. Igrači su se našli na ramenima navijača, koji su ih nosili do svlačionice.

U posljednjem kolu Hajduk je pobijedio Budućnost sa 2:0, te potvrdio naslov.

No, utakmica sa Crvenom zvezdom trajala je i nakon sučeva zvižduka, Beograđani nisu lako preboljeli poraz i osnovana je posebna partijska komisija, koja je tadašnjeg Hajdukova predsjednika Antu Jurjevića Baju, te Juru Bilića kaznila ukorom, a kapetan "bijelih" Frane Matošić zbog udaranja Stankovića isključen je iz Komunističke Partije.

Također je dio pripadnika Torcide bio pritvoren, a jedan od osnivača Torcide, Vjenceslav Žuvela, osuđen je na tri godine zatvora.

Frane Matošić od ranije je bio označen kao jedan od onih koji šire negativnost svojim istupima, no svejedno je tijekom posjeta Splitu, povodom 40. rođendana Hajduka, maršal Tito naredio da mu se vrati partijska knjižica. Nakon tri dana Matošić je dobio poziv da dođe u komitet po knjižicu, na što je on odgovorio kako ni po što neće dolaziti, već neka mu je donesu u firmu, u Elektrodalmaciju.

Cijelu gužvu, pričaju stariji, zapravo su izazvali beogradski novinari, koji su po povratku kući iz Splita tvrdili kako je Zvezdi prvenstvo oteto. No, ostaje činjenica kako su ih samo tri minute dijelile od titule, te nisu znali sakriti razočaranje nakon što je odbijenu loptu iz duela Viđaka i Đurđevića Broketa naprosto zakucao u mrežu za povijesnu Hajdukovu pobjedu.

Hajduk - Crvena zvezda 2:1

SPLIT - stadion Stari plac. Gledatelja 20.000. Vrijeme oblačno.

Sudac: Erlich (Ljubljana). Strijelci: Vukas u 74. i Broketa u 86. minuti za Hajduk, a Mitić u 32. minuti za Crvenu zvezdu.

HAJDUK: Beara, Kokeza, Broketa, Luštica, Katnić, Ive Radovniković, Arapović, Matošić, Krstulović, Vukas, Viđak.

CRVENA ZVEZDA: Mrkušić, Stanković, Kašanin, Palfi, Đurđević, Đajić, Ognjanov, Mitić, Tomašević, Takač, Vukosavljević.

Preuzeto s Glasa Dalmacije
OBJAVLJENO - 30.10.2007:
SVE VIJESTI OD 08.02.2008.
Osijek: Ljudi, vrijeme je da počnete zabijati!
Juve zbog Calciopolija izgubio navijače
Portugalski skandal: Počinje suđenje sudačkoj "mafiji"
Marković: Za naslov prvaka Europe igračima po 300.000 eura
Dalić odbio 2,500.000 eura za Sharbinija!
Clemente konačno prihvatio iransku ponudu
Obrana Kockastih nekad ponos, a danas briga
Zebić: Više nismo iznenađenje, sad svi od nas očekuju pravi rezultat
Poklepović: Čop, Maleš i Tičinović su talenti, ali nema smisla da sada budu s prvom momčadi
Mamić: Rosso je bezobrazan prema Dinamu
Grant: Još uvijek možemo osvojiti naslov!
Hrvace 1-1 Zadar: Pogodak Mitrovića
Ivanković: S Eduardom bih ušao Ligu prvaka!

Odlazak nerealiziranog centarfora
Odjevena u broj ili dva preveliku klupsku trenirku, s najlonskom vrećicom u rukama podvezanom pri vrhu u čvor, neugledna je fizička pojava bauljala Maksimirom.
Čovjek koji je Pinochetu začepio uši
Njihovi protivnici Rusi, nakon što je utakmica u Moskvi završila 0-0, odbili su doputovati na uzvrat 21. studenog iz navodnog protesta prema Augustu Pinochetu i njegovoj diktaturi.
Engleska, slušaj i ne pokazuj nemar!
"Pogledaj tog malog debeljka", rekao je suigraču jedan engleski reprezentativac kimnuvši u pravcu 26-godišnjeg Ferenca Puskasa. Bila je srijeda, 16 sati i 45 minuta po londonskom vremenu.