-------------------------------------
Irska 1-0 Hrvatska: Poraz u debiju Dudua

Irska je zahvaljujući golu Robbiea Keanea sa 1:0 pobijedila Hrvatsku u Dublinu u prijateljskoj utakmici u kojoj je svoj prvi nastup zabilježio Eduardo Da Silva.

VAŠE MIŠLJENJE: Irska 1-0 Hrvatska

Tako je propao izbornikov eksperiment s formacijom 4-2-3-1 u koju se kockasti nikako nisu mogli uklopiti. Obrana je bez standardnog libera izgledala izgubljeno, a Ivan Klasnić usamljen u napadu nije uspijevao ni doći u pravi kontakt s loptom.

U drugom poluvremenu umjesto nesigurnog Tudora ušao je Boško Balaban, čime se naša reprezentacija vratila na uvriježeni Cicin sustav 3-4-1-2, što je urodilo pozitivnim pomakom u igri, ali bez konkretnog učinka. Najbolje prilike za izjednačenje imale su zamjene Balaban i debitant Da Silva čije su udarce domaći igrači čistili s gol-linije.

Prvo poluvrijeme pokazalo se potpunim promašajem jer su naši igrači došli tek u dvije poluprilike, a s druge je strane rezultatski potop spašavao sjajno raspoloženi Tomo Butina. Jedina dva spomena vrijedna udarca prema irskim vratima uputio je Niko Kranjčar – prvi iz daljine, a drugi glavom nakon Klasnićevog ubacivanja – ali su oba završila pored vrata.

Irci su pak prve naznake furioznih naleta na Butinin gol dali u 17. minuti kada je Niko Kovač izgubio loptu na sredini, a Elliott uposlio Keanea, no povratnik u kockasti dres Tomas u zadnji je čas uklizao. Slijedeće upozorenje bio je udarac iskosa neumornog Damiena Duffa koji je prohujao pored vratnice, a onda je uslijedio jedini zgoditak na utakmici.

Tudor je do tada već uputio velik broj netočnih dodavanja, a jedno takvo rezultiralo je Keaneovim izletom jedan-na-jedan protiv Butine, ali naš čuvar mreže izbacuje u korner. Iz kuta ubacuje Duff, lopta mu se vraća, a on se nizom driblinga rješava Šimunića i Vranješa, te dodaje u sredinu za Keanea kojemu je s četiri metra preostalo samo proslijediti loptu u mrežu.

Do kraja poluvremena domaći su u još nekoliko navrata ugrozili odličnog Butinu, a Tudor je imao još jedan mračni trenutak kada je u šesnaestercu spustio loptu za Johna O'Sheaa koji se ipak nije snašao, te je pucao preko gola. Tudor je, logično, bio prvi igrač koji je napustio teren – neigranje u Juventus očito je ostavilo velikog traga na sigurnosti našeg nekad najpouzdanijeg stopera. U igru je ušao Balaban, što je značilo da se Htrvatska vraća na igru s tri braniča i dva napadača.

Kvalitativne promjene u igri odmah su uočene, pa je u prve tri minute irski vratar Kenny lako mogao dvaput po loptu u mrežu. Prvo je Balabanov udarac iz teške pozicije iskosa s crte izbio Miller, a zatim je Kenny skinuo dalekometni šut Roberta Kovača i pritom imao dovoljno sreće da Babić zakasni na odbijanac.

Igra kockastih dodatno je dobila na težini ulaskom Pranjića i Ivana Leke, te pogotovo Brazilca s hrvatskom putovnicom, Eduarda Da Silve, kojemu je to bio službeni debi za našu reprezentaciju.

Međutim, bez obzira na uspostavljenu ravnotežu na terenu, Irci su nam i dalje dolazili u prilike bilo individualnom kvalitetom svojih napadača, bilo pogreškama hrvatske obrane. Tako je Miller uspio iščeprkati loptu Babiću i proslijediti je za Duffa kojem ju Butina ipak skida s noge, a krilni napadač zelenih u nastavku akcije pogađa vanjski dio mreže.

Vratar Club Bruggea još je jednom sjajno intervenirao oduzevši loptu Keaneu pri pokušaj driblanja, a u 69. minuti mu je pomogla i greda koja je zaustavila udarac Duffa iz neposredne blizine nakon ubačaja Finnana.

Naposljetku, najveća prigoda utakmice koja nije rezultirala pogotkom dogodila se pred irskim vratima. Ivan Leko uposlio je Da Silvu koji izlazi sam pred Shaya Givena i gura mu loptu kroz noge, no vratar koji je netom ranije zamijenio Kennyja ipak ju je uspio dovoljno usporiti da ju na crti dostigne Dunne i izbije ispred natrčalog Balabana.

Hrvatska (4-2-3-1): Butina – Tomas (od 66. Tokić), R. Kovač, Tudor (od 46. Balaban), Šimunić (od 77. Neretljak) – N. Kovač, Vranješ (od 65. I. Leko) – Srna, N. Kranjčar, Babić (od 59. Pranjić) – Klasnić (od 59. Da Silva); izbornik: Zlatko Kranjčar
Irska (4-4-2): Kenny (od 80. Given) – Finnan, Dunne, Breen (od 52. Cunningham), O'Shea – Miller, Kavanagh, Kilbane (od 80. Quinn), Duff – Keane (od 90. McGeady), Elliott (od 84. Barrett); izbornik: Brian Kerr.