Hong Kong 2-1 Hajduk: Ispustili prednost, potopio ih Stankovski
Neretva 1-3 Cibalia: Nebeskoplavi se bolje snašli na buri
Osijek: Trenutke pretvoriti u kontinuitet
Hrvace 1-1 Zadar: Pogodak Mitrovića
Ivanković: S Eduardom bih ušao Ligu prvaka!

expekt.com

Porto 3-0 Monaco: Porto novi prvak Europe

Sedamnaest godina nakon osvajanja najelitnijeg europskog klupskog natjecanja Porto se ponovno popeo na najvišu Euro nogometnu stepenicu. Na prošlogodišnji uspjeh Porta u Kupu UEFA José Mourinho nadodao je naslov najbolje ekipe Starog kontinenta.

AufSchalke Arena bila je poprište završnog meča ovogodišnje UEFA-ine Lige prvaka u kojoj su nogometnu sreću 'izazvali' Porto i Monaco. Očekivanja navijača obiju momčadi bila su velika. Stadion u Gelsenkirchenu bio je 'obojen' u plavo-bijele i crveno-bijele boje, a s obzirom na interes, vjerojatno bi domaćini finala prodali dvostruko više ulaznica od kapaciteta stadiona. Ovako, na jednm od najljepših stadiona u Europi, finale je promatralo 'samo' 55.000 ljudi.

Već prvo poluvrijeme ponudilo je vrlo dobar nogomet obiju momčadi i u skladu s najavama trenera obiju ekipa, Didiera Dechampsa i Joséa Mourinhoa, napadačku igru bez puno prekida. Prvi su zaprijetili 'domaćini' – Monaco – jer je u drugoj minuti Ludovic Giuly s tridesetak metara od gola Portugalaca krenuo sam prema Vitoru Baii, no, golman Porta bio je spretan u intervenciji i bez prekršaja ispucao loptu u polje. Nakon te 'francuske' prigode gledali smo solidan nogomet s nekoliko pokušaja brzih proigravanja na obje strane, no, bez većih učinaka u konačnici.

Prvi problemi Monaca, koji su kulminirali potkraj poluvremena, 'stigli' su u 22. minuti kad je jedan od najvažnijih Dechampsovih igrača, kapetan momčadi Ludovic Giuly, zatražio izmjenu. Ušao je naš Dado Pršo i krenuo u posljednjih sedamdesetak minuta u Monacovom dresu. Od iduće sezone igrat će u Glasgow Rangersima.

Ipak, iz jednog naizgled neopasnog napada u 38. minuti Porto je poveo. Nakon netočnog ubačaja jednog igrača Porta s desne strane, braniči kluba iz Kneževine loše su reagirali, a osamaestogodišnji Brazilac Carlos Alberto izvsno se snašao i poslao loptu iza leđa Flavia Rome. Vodstvo od 1:0 u dosadašnjim finalima Lige prvaka pokazalo se kapitalnom i najčešće nedostižnom prednosti.

Neočekivano, Monaco nije pritisnuo Porto odmah na početku drugog poluvremena. Jerome Rothen, glavni pokretač akcija Monaca nije bio isuviše raspoložen za igru, što se posebno odražavalo na napad crveno-bijelih koji nije niti jednom ozbiljnije zaprijetili golu Portugalaca. Ipak, kako je vrijeme sve više odmicalo tako je Monaco jače 'pritiskao'. Od 64. minute Dechamps je u igru poslao izvrsnog golgetera Shabania Nondu i zaigrao s tri napadača. Fernando Morientes i Pršo često su mijenjali mjesta želeći 'zbuniti' obranu Porta, no, gol Vitora Baie nije bio ugrožen.

Štoviše, u jeku napada Monaca, u 70. minuti, Porto je zabio za 2:0. Brzi kontranapad uspješno je završio Deco Souza i, već u tim trenucima utakmice, bilo je izvjesno tko je pobjednik ovogodišnje Lige prvaka.

Nakon drugog gola Porta stigao je 'potop' Monaca. Iskusni Portugalci nisu se povukli, nego strpljivo čekali pogrešku Dechampsovih igrača i iz kontranapada prijetili Romi. Jedan od takvih trenutaka zbio se u 74. minuti kad je Dimitri Alenitchev bez previše muke savladao monacovog golmana. Do tog trenutka Porto je putio tri udarca u okvir suparničkog gola i sva tri odsjela su u mreži.

Do kraja utakmice ništa se nije promjenilo, kako u rezultatskom, tako i u taktičkom smislu. Monaco je pokušavao barem zabiti počasni gol, a Porto je nastojao održati stečenu prednost. Tako je i bilo. Nakon četiri minute produžetka, danski sudac Kim Milton Nielsen odsvirao je kraj utakmice, nakon čega je započelo veliko plavo-bijelo slavlje u Gelsenkirchenu. Potpuno zasluženo!

MONACO - PORTO 0:3 (0:1)

AufSchalke Arena; Gledatelja 55.000, Sudac: Kim Milton Nielsen (Danska)

Strijelci: 1:0 Carlos Alberto (38'), 2:0 Deco Souza (70'), 3:0 Dimitri Alenitchev (74.)