-------------------------------------
Chelsea prvak nakon 50 godina

Frank Lampard je sa dva gola donio
Chelseau 2:0 pobjedu na gostovanju kod Boltona, kojom je Chelsea osigurao prvi naslov prvaka nakon 50 godina.

Chelsea je preživio žestoke napade Boltona prije nego je poslije sat vremena igre Lampard iz blizine donio momčadi Jose Mourinha 1:0 vodstvo.

Vratar Petr Cech je tada fantastičnom obranom spriječio autogol Geremia, a Lampard je 15 minuta prije kraja realizirao situaciju jedan-na-jedan i osigurao pobjedu.

VAŠE MIŠLJENJE: Chelsea prvak Engleske 2004/05.

Jose Mourinho je bio oduševljen što je tri utakmice prije kraja donio Chelseau naslov prvaka nakon 50 godina čekanja.

"Naša momčad je posebna. Igrači ovo zaslužuju i nitko ne može reći da ne zaslužuju. Bili smo apsolutno sjajni, i igrači i navijači. Želim ostati u Chelseau dok god mogu. Moje srce je u ovom klubu." - rekao je Mourinho.

Chelsea je pobjedom na Reebok stadionu ostvario 14 bodova prednosti ispred branitelja naslova Arsenala, a zadnji puta je Chelsea bio prvak 1955. godine.

"Igrači zaslužuju ovo više od bilo koga, ali sam presretan zbog navijača, posebno zbog onih koji nisu doživjeli naslov."

Mourinho također misli da dio zasluga svakako ima i ruski bilioner Roman Abramovic, koji je potrošio više od 200 milijuna funti na pojačanja.

"Mislim da Roman također zaslužuje ovu titulu." - dodao je Mourinho.

VIŠE O CHELSEAU:

1905: Braća Mears su osnovali nogometni klub Chelsea, a godinu ranije su osigurali vlasništvo na Stamford Bridgeu, koji je od izgradnje 1877. do tada bio dom Atletskom klubu London.

Braća su željela dovesti nogometni klub na Stamford Bridge, pa su ga ponudili susjedu Fulhamu, ali su ih ovi odbili, pa su Mearsi osnovali svoj vlastiti klub i tako je rođen Chelsea.

1955. Prvaci tadašnje Division One. Chelseau je trebalo 50 godina da osvoji svoj prvi trofej.

Ostvarenja:

- Prvaci Engleske: 1955, 2005
- Pobjednici FA Cupa: 1970, 1997, 2000
- Finalisti FA Cupa: 1915, 1967, 1994, 2002
- Pobjednici Kupa pobjednika kupova: 1971, 1998
- Pobjednici engleskog Liga Kupa: 1965, 1998, 2005
- Najveća pobjeda: 13:0 protiv luxemburškog Jeunesse Hautcharagea 1971. godine.
- Najveći poraz: 1:8 protiv Wolverhamptona
- Najveći broj gledatelja: 82,905 protiv Arsenala 1935.

OSTALE UTAKMICE 36. KOLA:

Manchester United je klasnom 4:0 pobjedom protiv Charltona ostao u utrci za drugo mjesto i automatsko mjesto u Ligi prvaka.

Vratar debitant Stephan Andersen je čudesnom obranom spriječio Alana Smitha, ali je Danac ispustio loptu kod udarca Waynea Rooneya, pa je Paul Scholes pospremio odbijanac.

Scholes je namjestio drugi pogodak za Darrena Fletchera, a pogreška Talala El Karkouria je dozvolila Smithu da poveća na 3:0, a visoku pobjedu je zaključio Rooney.

Tottenham je 5:1 pobjedom protiv Aston Ville povećao izglede za osvajanje mjesta koje vodi u Kup UEFA.

Najprije je Aston Villa tražila i nije dobila jedanaesterac u prvim minutama, a kasnije Frederic Kanoute je doveo Spurse u rano vodstvo prizemnim udarcem pored Stefana Postme.

Villa je imala problema sa kornerima pred svojim golom, što je iskoristio Ledley King i povećao na 2:0, a ubrzo je Kanoute postigao svoj drugi gol na utakmici.

Gareth Barry je iz jedanesterca smanjio za Villu na 1:3, ali su Andy Reid i Stephen Kelly kompletirali visoku 5:1 pobjedu Tottenhama.

U utrci za četvrto mjesto, koje vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka,
Liverpool je na Anfiledu izborio samo bod protiv Middlesbrougha, dok je Everton poražen od Fulhama.

Steven Gerrard je volejom početkom drugog poluvremena izjednačio rezultat nakon ranog pogotka Szilarda Nemetha, ali Redsi do kraja nisu uspjeli doći do pobjede, iako su imali veliki pritisak u drugom poluvremenu.

Everton nije iskoristio isključenje u drugom poluvremenu Pape Boube Diopa i poraženi su sa 0:2 od Fulhama zahvaljujući golovima Collinsa Johna i Briana McBridea.

Tim rezultatom je Liverpool smanjio zaostatak iza gradskog suparnika na samo tri boda, no Everton do kraja sezone igra još tri utakmice, a Liverpool dvije.

Southampton je golom u 88. minuti Henrija Camare pobijedio Norwich u dramatičnom derbiju začelja sa 4:3 i tako je nakon dugo vremena pobjegao iz zone ispadanja.

Dvije minute prije kraja rezultat je bio kao i nakon prvih 45 minuta 3:3 i onda je Camara sjajnim udarcem sa 22 metra savladao Norwichevog vratara Roberta Greena.

Pobjeda Saintsa, uz remi bez golova
Crystal Palacea protiv Newcastlea na St. James Parku, znači da je Norwich uoči zadnje dvije utakmice zadnji na tablici sa 30 bodova, koliko ima West Brom (uz utakmicu manje - u ponedjeljak protiv Arsenala), dok Crystal Palace i Southampton imaju po 31 bod.

Manchester City je nastavio sa odličnim rezultatima pod vodstvom još uvijek privremenog managera Stuarta Pearcea i sa 2:0 je poražen Portsmouth.

Oba pogotkoa postignuta su u prvom poluvremenu, u kojem je City potpuno dominirao. Sylvain Distin je poslije kornera Robbie Fowlera pospremio odbijenu loptu u mrežu, a kasnije je Fowler sa 18 metara iz slobodnog udarca povećao Cityev niz bez poraza na šest utakmica.

Birmingham je na St. Andrewsu nadoknadio gol minusa i sa 2:1 je pobijedio Blackburn. Jon Stead je glavom doveo goste u vodstvo u 13. minuti, ali su kasnije Robbie Blake i Emile Heskey preokrenuli rezultat.

Engleska: Tablica, rezultati, raspored, naj strijelci