-------------------------------------
Španjolska 5-1 Slovačka: Na korak do SP

MADRID Stadion Vicente Calderon. Gledatelja 50.000. Sudac: Massimo De Santis (Italija).
STRIJELCI: 1:0 - Luis Garcia (10), 2:0 - Luis Garcia (18), 2:1 - Nemeth (49), 3:1 - Torres (65-11 m), 4:1 - Luis Garcia (74), 5:1 - Morientes (79).
ŠPANJOLSKA: Casillas, Salgado, Del Horno, Puyol, Xavi, Albelda (od 66. X. Alonso), Pablo Ibanez, Vicente (od 56. Reyes), Torres, Raul, Luis Garcia (od 76. Morientes). IZBORNIK: Luis Aragones
SLOVAČKA: Čontofalski, Petraš, Škrtel, Kratochvil, Had, Karhan (od 74. Janočko), Hlinka, Hološko (od 46. Nemeth), Zabavnik, Hodur (od 67. Greško), Vittek. IZBORNIK: Dušan Galis.
CRVENI KARTON: Had (64).

Predvođena sjajnim Luisom Garciom, autorom hat-tricka, Španjolska je Slovačku iz Madrida ispratila s visokih 5:1 te tako najvjerojatnije osigurala nastup u Njemačkoj. Gosti su u 49. minuti uspjeli smanjiti na 2:1, no uništio ih je događaj četvrt sata kasnije.

Kratochvil je u vlastitom šesnaestercu igrao rukom i gostima darovao jedanaesterac, a njegov suigrač Marian Had nakon toga je protestirao i zaradio drugi žuti, odnosno crveni karton. Fernando Torres bio je siguran realizator najstrože kazne, a u sljedećih 15 minuta zabili su Luis Garcia i Fernando Morientes.

Furija je u vodstvo došla već u 10. minuti. Xavi je izveo udarac iz kuta, a ofenzivni veznjak Liverpoola Luis Garcia s druge vratnice ubacio loptu u mrežu. Već 8 minuta kasnije bilo je 2:0. Ponovno je sjajno asistirao Barcelonin Xavi, a opet hladnokrvno zabio Luis Garcia.

Slovačkog izbornika Dušana Galisa drugi je pogodak jako uzdrmao jer je mislio da je postignut iz zaleđa. Galis je odgurnuo pomoćnog suca i glavni djelitelj pravde Massimo De Santis pokazao mu je put u svlačionicu.

No, to nije zaustavilo napade Španjolske, koja je nekoliko minuta prije isteka pola sata igre opasno zaprijetila preko Raula, a nedugo potom Torres je pogodio gredu. Blizu je bio i Reyes, koji je pucao preko vrata nakon akcije Torresa i Del Horna.

Slovaci su u prvom dijelu bili nevidljivi, ali su već u 4. minuti nastavka smanjili zaostatak. Strijelac je bio Szilard Nemeth, čovjek koji je ušao na početku 2. poluvremena i iskoristio katastrofalnu pogrešku heroja Luisa Garcie te svladao Ikera Casillasa.

Luis Garcia je ušao u kazneni prostor 15 minuta kasnije, Kratochvil uklizao i igrao rukom, a De Santis pokazao na bijelu točku. Nakon što je zbog protesta isključen Had, Fernando Torres bio je točan sa 11 metara, za svoj 6 pogodak u posljednje 3 utakmice za izabranu vrstu.

U 74. minuti Vicente je probio stranu i ubacio, a Luis Garcia s prve vratnice postigao pogodak s kojim je zaokružio svoj hat-trick. Sjajni bočni igrač Valencije, Vicente, asistirao je i za posljednji peti pogodak. U 79. minuti je ubacio, a suigrač Luisa Garcije iz Liverpoola, Morientes, glavom pogodio za veliko slavlje 50.000 gledatelja na Atleticovom stadionu Vicente Calderon.

Nakon dvoboja izbornik poraženih bio je vrlo ljut.
- Na SP-u imate najbolje igrače i najbolje reprezentacije. No, trebali bi imati i najbolje suce. Znali smo da možemo izgubiti, ali nismo mislili da će to biti na ovaj način. Neke sudačke odluke bile su nevjerojatne - rigao je vatru Galis.

Momčad Luisa Aragonesa sada je bez poraza točno 17 utakmica, a ovaj je dvoboj igran pred španjolskim kraljem Juanom Carlosom.
- Puno smo napadali i došli do cilja. U nogometu nikad ne možeš biti siguran, ali je istina da smo napravili veliki korak. Ako napravimo sve kako treba i u srijedu možemo do pobjede - misli strateg Španjolske.