Norveška 0-1 Češka: Nedved režirao, Šmicer donio pobjedu

OSLO Stadion Ulleval. Gledatelja 25.000. Sudac: Massimo Busacca (Švicarska).
STRIJELAC: 0:1 - Šmicer (32).
NORVEŠKA: Myhre, Bergdolmo, Hagen, Hangeland, Riise, Solli (od 46. Braathen), Haestad, Grindheim (od 87. Stromstad), Pedersen, Carew, Iversen (od 77. Arst). IZBORNIK: Age Hareide.
ČEŠKA: Čech, Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski, Poborsky, Rosicky (od 88. Jarošik), Galasek, Nedved, Šmicer (od 79. Heinz), Baroš (od 60. Polak). IZBORNIK: Karel Brückner.

Uzvrat: Prag, 16. studenoga

Češka je u prvoj utakmici u Oslu napravila velik korak prema Svjetskom prvenstvu ostvarivši pobjedu od 1:0. Jedini pogodak na gostovanju kod Norveške djelo je Vladimira Šmicera u 32. minuti glavom, a veliku je partiju u svom povratku u izabranu vrstu ostvario Pavel Nedved.

Prva dobra akcija dogodila se u 13. minuti. Nedved i Milan Baroš su kombinirali, lopta je stigla neometanog Šmicera, koji je pucao pored vrata.

Nedved se u reprezentaciju vratio nakon gotovo 18-mjesečnog izbivanja i sudjelovao u gotovo svakoj opasnijoj akciji Češke. U 21. minuti on je gurnuo Šmiceru, koji je produžio do Tomaša Rosickog, čiji je udarac otišao iznad vrata.

Nedvedovo dodavanje napokon se isplatilo dvije minute nakon isteka pola sata igre. Češki graditelj igre proigrao je Karela Poborskog na desnoj strani, a igrač člana češke 2. lige Čeških Budejovica je ubacio u šesnaesterac, gdje je čekao Šmicer i poentirao glavom.

Norveška je i u kvalifikacijskoj skupini imala velikih problema s igranjem kod kuće, a i na ovoj utakmici vrlo je teško dolazila do prilika. I nakon pogotka gosti su bili opasniji, pa je Nedved u dobroj situaciji glavom pucao u vratara Myhrea.

Nedugo nakon toga Norvežanin John Arne Riise je dobro priprijetio jakim udarcem iz daljine, ali početkom 2. poluvremena njegova momčad mogla je biti sretna što se njen zaostatak nije povećao.
Brede Hangeland je katastrofalno ispucao loptu i Kristofer Hastad morao ju je zaustaviti na samoj gol-liniji.

Novi veliki potez Pavel Nedveda dogodio se u 63. minuti, kada je njegov niski udarac zaustavio vratar Myhre.

Domaći izbornik Age Hareide pogodio je s ubacivanjem Daniela Braatena, koji je donio toliko trebani ritam u sredini, no niti on nije uspio iskreirati opasnije prilike. Morten Gamst Pedersenov udarac je blokiran, a potkraj utakmice blizu pogotka bio je i Steffen Iversen.

Evo mišljenja Hareidea, koji će u uzvratu morati igrati bez Braatena, koji je zaradio drugi žuti karton u natjecanju:
- Moji igrači bili su lošiji nego inače i svaki od njih mora odigrati na puno višem nivou u srijedu. No, moramo zadržati nadu.

- Došli smo probati pobijediti ili barem postići pogodak, a uspjeli smo napraviti obje stvari. Sada se moramo odmoriti i pripremiti za uzvrat - kaže češki junak večeri, Vladimir Šmicer.