[an error occurred while processing this directive]
Dinamo 3-1 Domžale: Protiv Werdera za Ligu prvaka

U uzvratnoj utakmici 2. pretkola Lige prvaka Dinamo je golovima Ognjena Vukojevića, Tomislava Šokote i Sammira sa 3:1 pobijedio Domžale i tako je ukupnim rezultatom 5:2 izborio 3. pretkolo i dvoboje protiv Werder Bremena za ulazak u Ligu prvaka.

Prva utakmica igra se u Njemačkoj na Wesseru 15. kolovoza, a uzvrat 28. ili 29. u Zagrebu.

Branko Ivanković nije se šalio kada je najavljivao da će Dinamo protiv Domžala igrati ofenzivno. Odlučio se za potez koji je rijetko kad poduzimao. Zaigrao je s četvoricom izrazitih ofenzivaca: Sammirom, Guelom, Mandžukićem i Šokotom, a svoga glavnog kreativca Luku Modrića povukao prema obrani, na poziciju zadnjeg veznog.

No u otvaranju utakmice Dinamu to nije donijelo ništa dobrog. Važnost dvoboja bila je velik uteg na leđima igrača zagrebačkog kluba, i njihova je igra bila posve rastrgana. Domžale su to iskoristile i krenule mnogo organiziranije i opasnije.

• Ivanković: Na Werder idemo sa željom i mišlju da nešto napravimo
• Stojanovič: Oduševljen sam Dinamom i navijam za njega...

Stadion je prvi put zanijemio u 9. minuti. Brezić je s 40-ak metara iskosa izveo slobodni udarac, Kocha je lopta preletjela, ali i otišla pokraj okvira.

Njemački čuvar mreže u 11. minuti ipak je pokazao zbog čega je doveden. Kirm je ubacio s lijeve strane, a Ljubijankič se u kaznenom prostoru oslobodio i pucao iz blizine, ali Koch je reagirao fantastično i uspio obraniti udarac.

Pokazalo se, bio je to jedan od ključnih trenutaka dvoboja. U prvoj akciji u kojoj je u napadu ozbiljnije sudjelovao Modrić moglo je biti opasno. Dinamov kapetan odigrao je okomitu loptu za Čalu, ali Nemec je bio brži i odnio je.

Iz sljedeće akcije Dinamo je poveo.

1:0 - Vukojević (18)
Sammir je sjajnim dodavanjem proigrao Ettoa na desnoj strani, a on odigrao povratnu loptu. Na 15 metara od vrata na nju je naletio Vukojević i nakon topovskog udarca lopta se od grede odbila na travnjak. Nevjerica je trajala nekoliko sekundi, a potom je pomoćnik Roosens podigao zastavicu i označio da je lopta prešla gol-crtu.

Četiri minute poslije Modri su došli na korak do Werdera.

2:0 - Šokota (22)
Etto je ubacio s desne strane, Šokota skočio i tukao glavom. Udarac je bio snažan pa je vratar Nemec loptu uspio samo skrenuti u kut svojih vrata.

U 26. minuti s ruba kaznenog prostora iskosa s desne strane iz slobodnjaka je tukao Šokota i lijepim udarcem zatresao gredu. No veliko vodstvo uzrokovalo je opuštanje hrvatskog prvaka.

2:1 - Zahora (27)
Dinamova je obrana malo zaspala i Zahora je nakon dodavanja Ljubijankiča pucao sa 15-ak metara po sredini vrata i smanjio zaostatak Domžala. Dojam je da je kod tog pogotka Koch trebao bolje reagirati.

Sjajnu priliku za nova dva pogotka prednosti Dinamo je imao u 33. minuti. Čale je odigrao za Modrića, koji je promašio loptu, ali ona je ipak otišla prema drugoj vratnici i došla do Guele. Afrikanac je nepotrebno driblao umjesto da puca, i prilika je propala.

Katastrofalna pogreška Čale u 39. minuti za Dinamo je mogla biti kobna. Lijevi je branič odigrao loptu "nikome" prema svojim vratima. U utrci vrijednoj izjednačujućeg pogotka Schildenfeld je ipak uspio pobjediti Zahoru.

Prvu izmjenu trener gostiju Stojanović povukao je u 43. minuti, kada je ozlijeđenog Apatiča zamijenio Grabičem, a bio je to i posljednji događaj vrijedan spomena u prvome dijelu.

Dinamov trener Branko Ivanković na odmoru je u svlačionici ostavio Guelu, a ušao je Chago. Modri su odlično počeli, Modrić je izvrsno proigrao Mandžukića, ali Nemec je pokrio bliži kut i Dinamov je napadač izborio samo udarac iz kuta.

U idućih desetak minuta nije se ništa događalo, ali zatim je iz slobodnog udarca Kocha pokušao iznenaditi Brezič. Lopta je neugodno išla prema gornjem lijevom kutu, međutim, vratar Modrih uspio ju je izbiti u korner.

Na drugoj strani Modrić je želio pogoditi atraktivno iz prve, no nije dobro zahvatio loptu i udarac je bio neopasan za Nemca. Ipak, u 60. minuti Dinamo je riješio sve dvojbe oko ulaska u treće pretkolo.

3:1 - Sammir

Schildenfeld je presjekao napad Domžala i gurnuo loptu prema naprijed. Ona je došla do Sammira i mladi se Brazilac sjurio prema vratima gostiju, ostavivši iza sebe dvojicu protivničkih igrača. Riješio ih je sjajnim driblingom, izbio sam pred Nemca i mirno pogodio u donji desni kut.

Gostima je u tom trenutku bilo jasno kako su ispali iz Europe, međutim, ponovno su došli do velike prilike u 62. minuti. Ljubijankič je dobro primio dugo dodavanje, Dinamovi su braniči zaspali, ali Koch je obranio. Isto se ponovilo i šest minuta poslije kada je ponovno Koch nadmudrio Ljubijankiča, a siguran pogodak nakon odbijene lopte i udarca Žeželja spasio je Carlos.

U međuvremenu je u igru ušao Drpić umjesto Šokote, a i Stojanović je iz igre izvukao Zahoru, kojega je zamijenio već spomenuti Žeželj.

U 73. minuti gostujući trener napravio je i posljednju izmjenu, izašao je Janković i ušao Knezović, ali to nije donijelo pomaka u igri Domžala. Ritam utakmice u posljednih je 15 minuta pao, Dinamo se zadovoljio uvjerljivim vodstvom, a gosti su bili preslabi da naprave preokret ili barem postignu pogodak.

Ivanković je u 82. minuti odlučio zamijeniti Sammira Mikićem, a gledatelji su ga nagradili velikim pljeskom za večerašnju nogometnu predstavu u Maksimiru.

Na kraju je sudac propustio isključiti Elsnera zbog starta nad Mikićem, ali je to ipak bilo nebitno. Dinamo je prošao dalje!